Pół litrowy egipski chrząszcz w stylu retro (2)

Edytor:Redakcja

Jeśli rozmawiamy o jeździe to pora wypowiedzieć się na temat hamulców a te w Scarabeo 500 są rewelacyjne! Dwie tarcze 260 mm na przodzie i jedna 220 mm z tyłu. ABS na przodzie a do tego ciekawe udogodnienie, które Aprilia nazywa serwem. Tak naprawdę jest to elektryczne wspomaganie hamulców, które dodatkowo jest połączone w kombinowanym układzie przód> tył.

Dla uściślenia powiem, że w czasie jazdy naciskając lewą klamkę uruchamiamy oba zaciski w proporcjach opóźnień 70 do 30%. Prawa klamka hamulca uruchamia zacisk przedniego koła. Ciekawostką są przewody w oplocie stalowym jednak tylko te, które idą do tylnego zacisku… przednie przewody hamulcowe są standardowo z gumy.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Wszystko to razem wzięte do kupy powoduje, że Scarabeo 500 hamuje jak rasowy ścigacz i czasem mamy wrażenie, że grozi nam podczas ostrego hamowania przelecenie przez kierownicę…

Hamulce są wyśmienite jednak mają też i wadę… Kiedy uruchamiamy tylny zacisk dociskając lewą klamkę może się zdarzyć, że do naszych uszu zacznie dobiegać pisk klocków niczym sopran wydobywający się z ust Adrianny Domato.

Jeśli już wyhamujemy to często zaraz po tym parkujemy pojazd. Niestety tutaj odnajdziemy niemiłą wadę Aprili. Jest nią umiejscowienie bocznej nóżki (side’a). Znajduje się ona tak daleko z tyłu, ze w zasadzie rozłożenie jej z pozycji kierowcy graniczy z cudem i wymaga od nas umiejętności Davida Coperfield’ a.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Jeśli tak się zdarzy, że akurat wyhamowaliśmy na stacji benzynowej to będziemy na pewno mieli powody do uśmiechów na twarzy. Blisko 40- konna Aprilia zużyła w teście średnio 4. 5 litra na setkę. Najwyższe zużycie podczas ostrych jazd miejskich wyniosło 4. 7/ 100 km. Podczas spokojnej jazdy z prędkościami rzędu 100- 110 km/ h możemy zbliżyć się do wyniku 4 litrów przelanych przez układ wtryskowy Scarabeo po każdych 100 km.

W połączeniu z 17 litrowym zbiornikiem paliwa jesteśmy w stanie osiągnąć przebieg między tankowaniami przekraczający znacznie 300 km.

Niebyłbym sobą gdybym nie wspomniał o jednej dość denerwującej rzeczy związanej właśnie z paliwem a dokładniej mówiąc- z tankowaniem. Podczas napełniania zbiornika musimy się uzbroić w cierpliwość ponieważ przy mocniejszym naciśnięciu klamki pistolet od razu odbija. Nic nie pomoże nam inny kąt wkładania rury ani wysuwanie pistoletu do góry… Jedyna możliwość to tankowanie powolnym strumieniem. Dotankowanie paliwa „pod korek” może wyzwolić grymas agresji na naszej twarzy… Jedynym wyjściem to lekcja opanowania i uzbrojenie się cierpliwość.

Wskazania „budzika” a faktyczna prędkość- Pomiar GPS

Przyzwyczailiśmy się już do faktu, że fabryczne prędkościomierze w jednośladach kłamią. Najczęściej przekłamania sięgają maksymalnie 10% błędu pomiaru ale zdarzało się już w naszych testach, że rozbieżności sięgały ponad 10%… Przypomnę, że w czasie testu porównawczego, który robiliśmy w czerwcu 2004 roku nasza Honda Silver Wing 600, która na skali prędkościomierza pokazywała 100 km/ h kłamała rekordowo a GPS pomiarowy zarejestrował wtedy faktyczną prędkość 87.2 km/h.

Nasza testowa Aprilia nie wykazywała się aż taką rozbieżnością a błąd wskazań wynosił niecałe 8%… 100 „zegarowych” km/h w Scarabeo 500 to tak naprawdę 92.6 km/h.

Kliknij żeby powiększyć <Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Możliwości przewozowe, jakość wykonania, wyposażenie.

Jedną z głównych zalet dużych skuterów jest możliwość wożenia ze sobą różnych rzeczy o których użytkownik typowego motocykla może tylko pomarzyć. W tej kategorii Scarabeo 500 trochę rozczarowuje. Przekręcamy wciśnięty kluczyk w prawo, podnosimy kanapę a tu szok! Nie ma schowka! Jest tylko ogromny płaski plastik, zestaw kluczy oraz wlew paliwa.
Głównym schowkiem w tym modelu jest standarowy kufer centralny, który może pomieścić 54 litry. Przekładając to na wartość użytkową możemy stwierdzić, że mieszczą się w nim dwa pełnowymiarowe kaski integralne i jeszcze trochę szpargałów między nimi.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

W przedniej części pod zegarami znajdziemy otwieraną z klucza osłonę schowka. Jej otwarcie powoduje podobną reakcję co po podniesieniu kanapy. Schowek pod klapką w Scarabeo 500 to tak naprawdę miejsce na akumulator, do którego nota bene jest bardzo dobry dostęp. W pseudo schowku znajdziemy jeszcze miejsca na małą książeczkę z dokumentami i to by było na tyle.

Jeśli chcemy schować gdzieś telefon lub podobnych rozmiarów przedmiot to tuż nad niby schowkiem, po lewej stronie znajdziemy ogólnodostępny mały schoweczek na końcu którego jest 12V gniazdo zapalniczki.

Na szczęście dla fanów turystycznych wojaży firma przygotowała boczne kufry z mocowaniami, które w dużym stopniu poprawią możliwości przewozowe.
Włoskie skutery posiadają niechlubną opinie pojazdów zbudowanych z kiepskiej jakości materiałów oraz z niedokładnym montażem. W Scarabeo zostaniemy bardzo pozytywnie zaskoczeni jakością materiałów czy też spasowaniem plastików. Podczas jazdy po nierównościach do naszych uszu nie docierają żadne niepokojące trzaski czy skrzypienia. Jedyne niedoróbki jakie zauważyłem to nieogradowany uchwyt dla pasażera, kiepskiej jakości przełącznik wyłączania zapłonu, schodząca farba w niektórych miejscach w okolicach śrub oraz parujące tylne klosze kierunkowskazów… standard we włoskich pojazdach.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Mimo wszystko należy pochwalić Aprilie za dość dokładne wykonanie swojego pół litrowego chrząszcza.

Opisując wyposażenie Scarabeo 500 nie sposób nie popaść w zachwyt. Zacznę od zegarów, które moim zdaniem są wręcz idealne. Cztery analogowe wskaźniki- czytelny prędkościomierz z drogomierzem i dwoma tripami, obrotomierz z czytelnym zegarkiem i datownikiem, temperatura cieczy z kontrolką przegrzania oraz wskaźnik paliwa z sygnalizacją rezerwy. Dodatkowe kontrolki informujące kierującego o rozłożonej nóżce bocznej (side), awarii wtrysku, ciśnienia oleju (nie jest to informacja o zbliżającym się interwalu), info o systemie ABS, oraz flashery kierunkowskazów czy świateł drogowych… ale to jeszcze nie koniec. Tuż pod zegarami znajduje się ostatni z trzech wyświetlaczy LCD, który robi za komputer pokładowy. Informacje jakie na nim znajdziemy są czasem bardzo przydatne… jak np. temperatura otoczenia w stopniach Celsjusza czy też pozostały przebieg do przeglądu serwisowego. Poza tym znajdują się tu informacje o średnim spalaniu (nieodbiegające od wartości faktycznych), maksymalną uzyskaną prędkością, średnią prędkością czy też stanie napięcia w instalacji elektrycznej. Jest nawet stoper. Wszystkie te informacje dostępne są pod przyciskiem na lewym kontrolerze tuż obok włącznika świateł awaryjnych.

Całość jest bardzo ładnie podświetlona lekko niebieską łuną a obudowa zegarów nie budzi najmniejszych zastrzeżeń pod względem jakości ani estetyki… Duży plus dla Aprili!

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Pojedynczy reflektor w jaki został wyposażony Scarabeo spełnia dobrze swoją rolę… jedynym minusem jest zbyt mocno rozproszony snop światła. Jeśli już mowa o oświetleniu warto wspomnieć o tylnym, dodatkowym świetle STOP na diodach, które należy do wyposażenia standardowego kufra. Przy wyposażeniu należy też wspomnieć o systemie antypoślizgowym ABS oraz przygotowanej instalacji pod opcjonalny intercom. Ogólnie wyposażenie Scarabeo 500 jest jego mocną stroną.

Podsumowanie

Włoskim stylistą nigdy nie brakowało polotu przy projektowaniu linii nadwozia swoich pojazdów. Scarabeo może się tak samo podobać jak i powodować odruch wymiotny u postronnych przechodniów… osobiście tych drugich praktycznie nie spotkałem. Taka stylistyka ma swoje niezaprzeczalne zalety. Pojazd jest zauważalny i ma swój indywidualny charakter. Można się sprzeczać co do urody ale na pewno nie można zarzucić skarabeuszowi braku praktyczności na co dzień. Pojazd w jeździe miejskiej spisuje się bardzo dobrze a do tego zużywa rozsądne ilości paliwa. Jeśli przyjedzie nam do głowy pokonanie dłuższej trasy na tym specyficznym maxi skuterze to Scarabeo 500 na pewno nas nie zawiedzie… jedyne co może trochę przeszkadzać to kiepska widoczność w lusterkach i przeciętna, na tle innych modeli skuterów ochrona przed wiatrem w okolicach ramion i głowy.

Dla kogo dedykowany jest ten skuter? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno dla indywidualistów, którzy powinni posiadając dość zasobny portfel bowiem cena katalogowa Scarabeo 500 na Polskę wynosi prawie 30 tyś. pln.

Myślę, że osoby szukające uniwersalnego, komfortowego, ekonomicznego, nietuzinkowego dużego skutera odnajdą w Scarabeo 500 dokładnie to czego im było trzeba…

Dane techniczne Aprilia Scarabeo 500 ABS+

Silnik: jednocylindrowy, czterozaworowy, czterosuwowy, chłodzony cieczą
Rozrząd: OHC
Pojemność skokowa: 460 ccm
Średnica x skok tłoka: 92,0 x 69,0 mm
Moc maksymalna: 38 KM (28 kW) przy 7250 obr/min
Max. moment obrotowy: 40,0 Nm przy 5500 obr/min
Układ zasilania: wtrysk paliwa
Rozrusznik: elektryczny
Przeniesienie napędu: automatyczne, bezstopniowe, pasek

Rama: rury stalowe
Zawieszenie przednie: teleskopowe ze skokiem 100 mm
Zawieszenie tylne: wahacz wleczony z regulowanym amortyzatorem o skoku 110 mm
Hamulec przedni: dwie tarcze o średnicy 260 mm, układ ABS, elektryczne wspomaganie
Hamulec tylny: jedna tarcza o średnicy 220 mm, elektryczne wspomaganie
Ogumienie przód/tył: 110/80- 16, 140/70- 16

Masa pojazdu suchego: 220 kg
Masa pojazdy gotowego do jazdy: 234 kg
Długośc: 2310 mm
Wysokość: 1450 mm
Szerokość: 785 mm
Wysokość siedziska: 800 mm
Pojemność zbiornika: 17 l

Prędkość maksymalna: 160 km/h
Przyspieszenie 0- 100: 9.8 sekundy
Maksymalne zużycie paliwa podczas testu: 4.7 l/ 100 km
Minimalne zużycie podczas testu: 4.4 l/ 100 km
Cena katalogowa: 29.800 PLN

Pojazd do testów użyczył importer: TW, ul. Zakliki z Mydlnik 16, 30- 198 Kraków www.aprilia.info.pl

MariuszBurgi

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Strona 1