Yamaha Sport Majesty 250

Edytor:Redakcja

 

Nowość 2007 (Na razie tylko w Japonii)

Dostępna niestety tylko na rynku japońskim, ale wyposażona w rozwiązania, które prędzej czy później pojawią się w pojazdach przeznaczonych na rynek europejski.

Nowy silnik, cały czas ma 250cm3 pojemności, jeden cylinder i jest chłodzony cieczą. Nowością jest ilość zaworów – dotąd YP’ ki posiadały głowicę dwuzaworową. Nowa Majesty 250 Sport zgodnie z obowiązującymi już normami i trendami posiada 4 zawory. Oczywiście silnik wyposażony jest już w elektroniczny wtrysk paliwa i produkuje przy 6,5 tys Obr/min 14 kW mocy – co daje nam ok 19KM, oraz przy 5 tys. obr./ min. 22Nm momentu obrotowego.Jak dotąd nie widać nic przełomowego a wręcz sama moc jest mniejsza jak w dotychczasowej Yp 250. Prawdziwym przełomem w Majesty 250 Sport jest nowe przeniesienie napędu, które Yamaha ochrzciła akronimem YCC-AT (Yamaha Chip Controlled Automatic Trasmission).

Nazwa sugeruje, że mamy doczynienia z sekwencyjną skrzynią biegów, jednak trudno jest tak do tego podejść, ponieważ brakuje tam samych biegów. Mamy natomiast automat, który swoje zachowanie uzależnia od warunków i potrzeb kierowcy. Za pomocą przełącznika znajdującego się po prawej stronie kierownicy wybieramy jeden z trzech trybów – Drive, Asist I, Asist II, a za pomocą przełącznika po lewej ustawiamy szczegółowe zmienne systemu. I tak wpływać możemy na m.in. sposób pracy „skrzyni”, spalanie, charakterystykę oddawania mocy, czy hamowanie silnikiem.Tylne zawieszenie to pojedyńczy amortyzator umieszczony centralnie, całkowicie zakryty przez plastiki skutera – rozwiązanie nigdy wcześniej nie stosowane w skuterze z „pływającym” silnikiem!!!
Nowością jest także wyrafinowany system KEYLESS, który, jak tylko zbliżymy się do naszego skutera, odblokowuje kierownice i zapala silnik, bez potrzeby wyjmowania kluczyka z kieszeni.Rama, w przeciwieństwie do większej Majesty 400, gdzie zastosowano aluminium, jest konstrukcją stalową. Ciekawie rozwiązano system otwierania schowka. Część kanapy przeznaczona dla kierowcy otwiera się jak w Majesty 250 II, natomiast część pasażera, która dotychczas pozostawała na swoim miejscu, odchyla się do tyłu. Takie rozwiązanie, znacząco ułatwia dostęp do schowka, którego długość to 107cm. Ogromna pojemność pozawala na bezproblemowe schowanie dwóch kasków integralnych i nie tylko.Linia karoserii wydaje się być bardzo agresywna (czasza mocno zachodząca na przedni błotnik, reflektor o groźnym „spojrzeniu”) ale naprawdę może się podobać. Trudno nie zauważyć stylistycznych powiązań z modelem Majesty 250 II, który pojawił się na rynku w 2000 roku oraz z Yp 400… Optyka to jakby mix tych dwóch modeli z dodatkiem aktualnych trendów jednośladowych. Ciekawe, że kształt lusterek pozostaje nieśmiertelny i niezmienny- taki sam jak dotychczas.Krótko mówiąc… najprawdopodobniej już wkrótce pojawi się na rynku kolejny bestseler maxi skuterowy i to w najbardziej uniwersalnej klasie 250. Czekamy na wejście w Europie. Cena w Japonii to 702 450 Yenów, czyli ok. 4465€ Kiedy, w jakiej cenie w UE- brak danych.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć