Wrocław – europejskie centrum produkcji skuterów elektrycznych ?

Edytor:M@rkiz

Tak całkiem po cichu stolica Dolnego Śląska powoli staje się centrum produkcji skuterów z napędem elektrycznym. Czy to będzie centrum tylko na skalę krajową czy europejską czas pokaże. Sprawdźmy jak wygląda sytuacja u producentów na początku roku i jakie mają plany na 2011r.

 

Kliknij żeby powiększyć

Vectrix – najdłuższa stażem fabryka skuterów elektrycznych, bo istniejąca we Wrocławiu od 2006 roku. Od jesieni 2010 po zakończonym postępowaniu upadłościowym Vectrix Corp. właścicielem Vectrix Europe z siedzibą we Wrocławiu jest spółka córka firmy Gold Peak (producenta baterii z Hong Kongu) – Vectrix International. Vectrix we Wrocławiu będzie nadal zajmował się produkcją skuterów jak ich dystrybucją w Europie, marketingiem i pracami rozwojowymi.

Obecnie na początku roku w fabryce jest zatrudnionych ok. 30 osób ze względu na minimalną produkcję, w sezonie wraz ze wzrostem zamówień na skutery od dilerów liczba pracowników ulegnie zwiększeniu. Aktualnie produkowany jest ważący 234 kg model VX-1 z baterią NiMH o zasięgu 50 -80 km (w zależności od V jazdy). Opis tego modelu z 2007 roku na naszej stronie – Bezszmerowa, elektryczna przyszłość- Maxi skuter Vectrix

W tym roku ma się rozpocząć produkcja nowego modelu ważącego 190 kg VX1-Li z baterią LiFePO4 (30AH; 3,7kwh) o zasięgu 64 – 96 km, w zależności od stylu jazdy. Pojawi się również model ważący 210 kg VX1 – Li+ z baterią LiFePO4 (42AH; 5,4kwh) o zasięgu 88- 136 km. Modele będą jednobarwne w kolorach: złoty, srebrny, biały i czarny błyszczący (tzw. fortepianowy).W II połowie roku planuje się rozpoczęcie produkcji trójkołowca – model o symbolu VX-3 (42AH LiFePO4) o zasięgu 88-136km. Prędkość maksymalna wszystkich modeli to 110 km/h. Czas ładowania baterii litowych do 80% to 3,5 godz.

Aktualnie skuter marki Vectrix jest dostępny u dilerów w 11 krajach UE (również w Polsce). Najbardziej rozbudowaną sieć sprzedaży posiada główny importer w Hiszpanii – sieć 30 dilerów i w Niemczech – sieć 16 dilerów. W tym roku planowane jest stworzenie dużej profesjonalnej sieci sprzedaży we Włoszech. Cennik dla UE na ten rok: model VX- 1= 7.050€, VX-1Li = 8.850€, VX-1Li+ to 10.050€ (plus vat w danym kraju).

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć

Govecs – niemiecka firma z siedzibą w Monachium jesienią 2009 roku otworzyła fabrykę skuterów elektrycznych we Wrocławiu. Aktualnie prowadzi sprzedaż swoich pojazdów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i w Holandii. W swej ofercie posiada 4 modele, wszystkie mają europejską homologację, gwarancję 2 lata bez limitu kilometrów.
Obecnie fabryce jest zatrudnionych około 40 os. i pomimo tego, że to początek roku to trwa produkcja. W sezonie firma zatrudnia dodatkowo kilkudziesięciu pracowników tymczasowych na linii montażowej. W pierwszym roku działalności tj. 2010 wyprodukowano i sprzedano ok. 500 szt. skuterów.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Plany na rok 2011:
– wyprodukowanie i sprzedanie ok. 3 tys. skuterów,
– dalsze prace nad udoskonaleniem i unowocześnieniem oferowanych produktów. W tym roku wszystkie modele będą już posiadały tylni hamulec tarczowy, pojawi się gniazdo 12 V umieszczone w obrębie zegarów (możliwość podłączenia nawigacji),
– wejście na rynek we Włoszech, przygotowania do sprzedaży skuterów we Francji.
W zależności od zainstalowanego softu Vmax. wynosi 25, 45, 62 km/h. Szczególne zainteresowanie 'najsłabsze’ modele z Vmax. 25 km/h wzbudzają w Holandii ze względu na możliwość jazdy bez kasku zgodnie z prawem. Poniżej specyfikacja techniczna na rynek niemiecki:

Kliknij żeby powiększyć

I na koniec dobra wiadomość dla pasjonatów pojazdów ekologicznych. We Wrocławiu pojawiła się kolejna firma, która zamierza również tworzyć skutery elektryczne – Electro Transport Systems sp. z o.o (ETSE).Założona w lipcu 2010, powstała by rozwijać, produkować i sprzedawać pojazdy elektryczne. Firmę tworzą osoby, które już wcześniej były związane z projektowaniem i produkcją pojazdów zasilanych prądem. Obecnie trwają zaawansowane prace projektowe nad 8 modelami skuterów o różnych specyfikacjach: zasięg od 50 km do 120 km, prędkość maksymalna od 50 do 120 km/h, rozmiar kół od 10 do 16 cali. Bardziej szczegółowe dane wraz z opisem modeli będę mógł przedstawić prawdopodobnie za kilka miesięcy.

M@rkiz