TEST WYDECHU IXIL

Edytor:NEO

TEST WYDECHU IXIL ROUND 2380 R(acing) 82dB”
Po długim wertowaniu ofert producentów układów wydechowych natknąłem się na wyroby Ixil-a(www.ixil.com). Już wizualnie spodobał mi się, tak wiec zdecydowałem iż właśnie on zastąpi mój seryjny. Następnie stanąłem przed wyborem: czy decydować się na wersje cichą czy też wybrać głośny model. Po namyśle stwierdziłem ze wybiorę ta 2 opcje.

Niestety czas oczekiwania bardzo się przedłużył, ze względu na niesłowność oficjalnego importera jednak po krótkim czasie… stało się, wydech w końcu odebrałem.

 

Tak wiec otwieram pudełko a moim oczom ukazuję się piękny polerowany owalny tłumik ze stali nierdzewnej, kolektor dolotowy oraz komplet mocowań.W zestawie producent nie dodaje rolek.

Nastąpiła chwila montażu. Jako, ze mam dość nietypowy skuter (yamaha maxster 125) od razu nastawiony byłem na konieczność przerobienia mocowań do ramy. W tym pomogła mi firma „GTR” z Krakowa, w której wykonane zostało nowe mocowanie.

Zdecydowałem się również na nich, gdyż chciałem sprawdzić co w ogóle daje taki tłumik a „GTR” jako jedyni w Krakowie posiadają hamownie motocyklowa.

Nadmieniam, iż przed montażem mój skuter miał moc maksymalna 17,8 KM i moment obrotowy rzędu 26Nm.

Po zamontowaniu wydechu przyszła pora na pierwsze odpalenie silnika z nowym wydechem. Do moich uszu zaczął dobiegać dźwięk bardzo niskiego i cichego basu. Po dodaniu gazu dźwięk się delikatnie nasila i nie jest bardzo uciążliwy (dodam, ze wydech nie jest kompletnie przelotowy, w środku posiada grzybek wygłuszający, jak również na końcu zwężkę, która można zdemontować).

Nadszedł czas na hamowanie.

Przeprowadzone zostały tylko 2 próby, jako ze ich powtarzalność była praktycznie 100% zgodna. Jak widać z wykresu moc wzrosła o niecałe 2 konie, natomiast utrzymuje się ona na w miarę równym poziomie w całym zakresie obrotów. Drastycznie natomiast wzrósł moment obrotowy w dolnym ich zakresie co na pewno będę musiał skorygować przez dobór innych rolek i sprężynek sprzęgła, gdyż skuter ma tendencje do stawiania na koło.

Moja ocena:

PLUSY : Wygląd, wykonanie, dostępność 2 wersji (głośna i cicha)
MINUSY : Osłona termiczna (chyba jedynie w celu umieszczenia logo firmy), brak instrukcji montażu w wersji papierowej, nie ma ich do Burgmanów.

Na koniec chciałbym podziękować firmie GTR za siedzenie po nocy i montaż tłumika w mojej Maxterce.