Test Kymco Xciting 500 cz.2

Edytor:MariuszBurgi

Test Kymco Xciting 500 cz.2

Możliwości przewozowe.

Tutaj niestety nie będzie żadnych „achów” i „ochów”. Po podniesieniu kanapy ukazuje się nam podświetlany schowek z gniazdem zapalniczki ale niestety zbyt mały. Umieścić w nim możemy jedynie kask, rękawiczki, klucze i może coś jeszcze niezbyt dużego. O spakowaniu kondoma przeciwdeszczowego możemy zapomnieć. Jedynym pocieszeniem jest to, że konkurencja od Yamahy lub Gilery nie oferuje niczego więcej a ich schowki są łudząco podobne… no cóż… w końcu są to skutery z zacięciem sportowym.
Jedyną osłodą w Xcitingu jest przedni mały zamykany na klucz schowek, w którym na szczęście zmieści się średnio duży aparat cyfrowy. Trzeci schowek, który poprawi nam nastrój podczas dalszych wojaży mieści się na przodzie kanapy, między nogami kierowcy. Wejdzie tam bez trudu portfel, komórka lub….. puszka coca coli.

 

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Jeśli zamierzamy podróżować Xcitingiem należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w kufer tylny. Dużym udogodnieniem jest fabryczny stelaż, do którego możemy przymocować płytę kufra tak, więc zaoszczędzimy kilka setek.
Jeśli zdecydujemy się na kolejny krok w kierunku poprawienia możliwości przewozowych i zamocujemy torbę skuterową w przekroku zauważymy, że nie koliduje ona ze schowkiem w kokpicie a co ważniejsze z wlewem paliwa. Każdy użytkownik Burgmana 400, który podróżował z taką torbą wie, w czym jest problem.

Ach te budziki…

Podczas testu sprawdzaliśmy na ile kłamie prędkościomierz w Xcitingu. Nasze subiektywne odczucia potwierdził satelita i odbiornik GPS. Jadąc z faktyczną prędkością 87, 7 km/h szafa pokazuje nam setkę. Błąd wskazania jest dość znaczny ale mieszczący się w granicach, jakie oferują inne maxi skutery. Dla przypomnienia dodam, że praktycznie taki sam wynik uzyskała podczas naszych testów Honda Silver Wing 600 uzyskując wynik 87.2 km/h podczas 100 na zegarach… No cóż… trzeba się przyzwyczaić, że nasze prędkościomierze ustawione są na wariant „poprawy nastroju psychicznego”. Przy powyższych wynikach można przyjąć, że prędkość maksymalna, jaką udało nam się osiągnąć na budziku, czyli 175 km/h to w rzeczywistości prawdziwe 160 km/h.

Kliknij żeby powiększyć

Koszty zakupu, ekonomika, jakość wykonania.

Maxi skuter o pojemności 500 ccm? Ładny stylistycznie? Całkiem nieźle wykonany? Dobrze wyposażony a do tego w cenie 21. 900 PLN??? Czy to możliwe? Tak, właśnie to oferuje nam Xciting 500. Nexusowi a tym bardziej T- maxowi przybył bardzo groźny konkurent z Tajwanu. Przecież Gilera kosztuje ponad 10.000 pln więcej a ceny T- maxa nawet nie ma co przytaczać.
Żeby było śmieszniej Kymco jest naszym zdaniem lepiej wykonany od konkurencji z Włoch. Wszystko trzyma się jak należy, nic nie trzeszczy, spasowanie plastików jest w porządku a tylna lampa po myjni nie przecieka jak to miało miejsce w Nexusie podczas naszych testów.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Pierwsze pomiary spalanie wykazały nam mało atrakcyjny wynik 5. 7 l/ 100 km. Warto nadmienić, że pojazd nie był traktowany ekonomicznie. Tzn. prędkości obrotowe nie przekraczały 5- 6 tyś. Obr/min, ale wiadomo, że test na ekonomikę to nie był. Kolejny przepalony zbiornik w troche bardziej ekonomicznych jazdach pokazał nam spalanie na poziomie 5. 3 na setkę. Myślę, że silnik po dotarciu i ułożeniu się powinien spalać ok. 5- 5.5 l. na 100 km. Przy mocy bliskiej 40 KM, zasilaniu gaźnikiem i pojemności silnika 500 cm należało się spodziewać takich właśnie wyników konsumpcji paliwa.
Na przeglądy serwisowe musimy udawać się co 6 tkm a gwarancja producenta wynosi 12 miesięcy. Utrata wartości jak na razie trudna do przewidzenia ale nie powinna przekroczyć 20% w pierwszym roku użytkowania i 10% w kolejnych latach.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Konkluzje.

Jeśli mamy na ręku trochę ponad 21. 000 Pln. to inwestycja w Xcitinga 500 wydaje się być najtrafniejszym wyborem. Żeby było śmieszniej to tak naprawdę przy tej kwocie nie mamy praktycznie żadnego wyboru. Nawet czterysetki z kraju kwitnącej wiśni w postaci Burgmana 400 czy Majesty 400 są droższe aż o 7000 pln. nie mówiąc o Nexusie 500 czy T- maxie, którego cena przy Xcitingu wydaje się być z kosmosu !!!
Jeśli głównym celem, jaki sobie postawimy będzie kupno maxi skutera do jazd po mieście to Exciting na pewno nas nie zawiedzie. Jeśli chcemy wykorzystywać go do jazd pozamiejskich lub turystycznych obowiązkowym wyposażeniem będzie zakup kufra centralnego z oparciem dla pasażera+ torby przekrokowej.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Mając to wszystko na względzie możemy spokojnie brać pod uwagę zakup nowego Excitinga, który cenowo zbliżony jest do 3- 4 letnich T- maxów i rocznych Nexusów.

Na koniec dwa krótkie filmiki Film 1 156KB Xciting w zakręcie, Film 2 1MB odpalanie Xcitinga.

Dane techniczne:

Silnik
Rodzaj- chłodzony cieczą, jednocylindrowy
Ilość zaworów na cylinder- cztery
Zasilanie- gaźnik firmy Keihin o śr. Gardzieli 35 mm.
Rozrusznik- elektryczny
Akumulator- 14 mAh
Sr. cylindra X skok tłoka- 92X 72 mm.
Pojemność silnika: 498. 5 ccm.
Stopień sprężania: 10. 5: 1
Moc maksymalna: 38 KM (28 kW) przy 7500 obr. Min.

Podwozie:
Rodzaj ramy: z rur stalowych
Zawieszenie przód: widelec teleskopowy ze śr. Goleni 40 mm.
Zawieszenie tył: dwa amortyzatory z pięciostopniową regulacją twardości
Hamulce: Zintegrowany z podziałem 70% przód i 30% tył. Średnica tarcz przednich 260 mm, średnica tarczy tylnej 240 mm. Zaciski dwutłoczkowe. Przewody w oplocie stalowym.
Ogumienie: Przód 120/ 70/ 15, 56S. Tył 150/ 70/ 14, 66S

Wymiary, masy:
Długośc: 2555 mm.
Szerokość: 810 mm.
Wysokość: 1450 mm.
Rozstaw osi: 1590 mm.
Wysokość kanapy: 800 mm.
Srednica zawracania: 5. 48 m.
Skok zawieszenia przód: 110 mm.
Skok zawieszenia tył: 100 mm.
Masa pojazdu gotowego, z płynami: 240 kg.
Ładowność: 160 kg.
Pojemność zbiornika paliwa: 12. 8 l.

Dane handlowe:
Gwarancja 12 miesięcy
Cena 20. 900 PLN.

      
 
 
 
 

Tekst i foto : Mariuszburgi

Test Kymco Xciting 500