Test Kymco New Downtown 350i

Edytor:smok.wawelski

 

Test Kymco New Downtown 350i ABS

W tym roku testowaliśmy nowe Kymco Downtown w wersji 125. Czego można oczekiwać po większym bracie bliźniaku w wersji 350? Jak sprawdza się w mieście i czy warto kupić mocniejszą wersję nowego Downtowna?

Podobieństwa

Kymco New Downtown 350i to po prostu 125i na sterydach, chociaż należałoby powiedzieć, że 125 to raczej anorektyczna wersja 350. Dokładnie ta sama konstrukcja z silnikiem 125 i 350. Wszystko jest identyczne, różnice to oczywiście masa skutera (niecałe 10kg!) i niektóre elementy silnika. Z informacji jakie mamy od importera Kymco, producent najpierw stworzył wersję 350, a dopiero później umieścił w niej mniejszy silnik 125. Stąd Kymco New Downtown 125i wygląda tak imponująco.

Check zegarów

W teście nie skupialiśmy się na dokładnym opisie wszystkich elementów skutera – są one identyczne w obu wersjach silnikowych. Wszelkie schowki, przełączniki itp. są takie same – właściwie oprócz prędkościomierze, który tym razem jest wyskalowany do 180 km/h. Najlepiej najpierw zapoznać się z testem wersji 125, a potem porównaniem obu wersji.

Różnice w stosunku do wersji 125 cm3

Pomimo identycznej „budy”, od razu zauważyliśmy różnicę w wykonaniu kanapy. Właściwie należałoby powiedzieć, że kupując Kymco New Downtown 350i pozbywamy się dwóch największych wad mniejszej wersji: beznadziejnej kanapy i słabych osiągów. Importer zapewniał nas, że obie wersje są identyczne. Nasze zdjęcia mówią to samo, a mimo to kanapa w naszym egzemplarzu 350i była o niebo lepsza niż w wersji 125i. Nie była idealna ale w końcu dało się na niej wytrzymać dłużej niż pół godziny. Pozostaje pytanie: czy Kymco poprawił ją w większej wersji silnikowej, czy też kwestia wykończenia kanapy jest indywidualna dla danego egzemplarza – nie potrafimy odpowiedzieć na to pytanie.

Wady

Większy silnik w Kymco Downtown 350i pozwolił na wykrycie pewnych cech, których w wersji 125 nie dało się zauważyć. Po pierwsze – słabe zachowanie przy dużych prędkościach. Ponieważ wersja 350 bez trudu osiąga 150km/h, okazało się, że skuter przy wyższych prędkościach jest bardzo podatny na boczny wiatr. Jazda za dużym pojazdem, który wywołuje zawirowania powietrza również nie jest przyjemnością – skuter zachowuje się nerwowo. Jest to jeden z tych pojazdów, których prędkość maksymalna jest większa niż rozsądna – nam nie udało się w wietrzny dzień osiągnąć maksimum osiągów właśnie ze względu na własne bezpieczeństwo. Przy dużych prędkościach daje również o sobie znać brak wysokiej szyby. Możliwe, że przy wyższej szybie skuter osiągnąłby lepsze właściwości aerodynamiczne (przykład Hondy Forza 125 zdaje się to potwierdzać) i zachowywałby się lepiej w czasie jazdy. Pozostaje zakup wyższej szyby akcesoryjnej dla wersji 350 (jak i zresztą dla wersji 125).

Zalety

Mimo większego silnika, zwrotność na parkingu i łatwość manewrów pozostała praktycznie bez zmian. Silnik jest cichy, mamy wrażenie, że może nawet cichszy niż w wersji 125. Stawianie na stopkę jest banalne – łatwiejsze niż w niektórych 50tkach. Zachowanie skutera w korkach jest wzorowe, przeciskanie się pomiędzy pojazdami – łatwe jak na rowerze. Dodatkowo, tym razem nie musimy się martwić startem ze świateł – ze względu na moc i masę Kymco Downtown 350i przyspiesza wręcz atomowo dorównując większym silnikowo skuterom. Jest to jedna z największych zalet tego pojazdu. Pomimo dużej mocy i 3x większej pojemności, spalanie wzrosło do zaledwie 4.3-4.4 l/100 km, co przy dynamicznej jeździe jest bardzo dobrym wynikiem.

Funkcje komputera pokładowego

Kymco New Downtown 350i jest pojazdem zdecydowanie miejskim, dłuższe trasy bez wysokiej szyby będą raczej uciążliwe. Lepsze przyspieszenie i wyższa prędkość przelotowa pozwoli na duży komfort jazdy na trasie – dopóki nie jedziemy za TIRem lub przy mocnym wietrze.

Podsumowanie

Jeśli jeszcze nie zrobiłeś prawa jazdy kategorii A to czas najwyższy! Przy obecnej cenie cennikowej wersji 125 (18.400 zł) i 350 (20.500 zł) w ogóle nie ma się nad czym zastanawiać. Wersja 350 pozbawiła ten skuter największych wad nie dodając żadnych istotnych – nie wzrosło ani spalanie, ani głośność. Silnik o pojemności 320 cm3 i mocy 30 KM robi z tego skutera miejskiego wymiatacza. Hamulce przystosowane do mocy i prędkości nie pozwalają na narzekanie. Układ ABS robi swoje skutecznie i po cichu nie dając powodów do narzekania.

Nie ma chyba sensu dyskutować, czy może warto oszczędzić 2.000 zł i kupić wersję 125 – 350tka jest lepsza pod każdym możliwym względem. W tej cenie jest też bardzo dużym konkurentem dla innych pojazdów (także ze stajni Kymco) kosztując tyle, co Forza 125. Skutera tego nie polecam tylko osobom wysokim (powyżej 180 cm wzrostu) oraz maniakom prędkości. Nie jest to także skuter sportowy i niestety jazda z maksymalnymi prędkościami nie należy do silnych stron tego pojazdu.

Dane techniczne:

Wymiary Długość: 2265 / Szerokość: 670 / Wysokość: 1330 (mm)
Wysokość kanapy 810 mm
Masa pojazdu gotowego do jazdy 173 kg
Silnik 4-suw
Poj. skokowa 321 cm3
System chłodzenia ciecz
Układ zasilania wtrysk paliwa
Moc 30 KM
Max. moment obrotowy 28,5 Nm
Zbiornik paliwa 12,5 l
Przeniesienie napędu CVT
Rozmiar opon przód 120/80 14″
Rozmiar opon tył 150/70 13″
System hamulcowy – typ (przód/tył) tarcza / tarcza
Układ hamulcowy – średnica (mm) 260mm / 240mm
Dostępna kolorystyka biały matowy, grafitowy matowy
Norma czystości spalin Euro 4

Tekst & Foto: Smok Wawelski

Copyright: Burgmania