Suzuki Burgman Uh 125/150

Targi w Mediolanie we wrześniu 2001 roku były dla fanów Burgmana wyjątkowym momentem. Suzuki pokazało na nich dwie nowości, które zapoczątkowały nową rodzinę Burgmanów. Znany od 1998 model 250/400 doczekał się większego i młodszego brata Burgmana 650 i 125/150. W tym miejscu opiszemy najmniejszego z rodziny.

Kliknij żeby powiększyć
Najmniejszy z rodziny model Burgmana 125/150 to zupełnie nową konstrukcja, rama, nowe silniki i zawieszenie o nazwie „SHOWA”. Z założenia skuter ten powstał z myślą o wygodnym przemieszczaniu się po mieście. Jeśli jednak komuś wpadnie do głowy wyjazd turystyczny nie zawiedzie się na najmniejszym z rodziny Burgmanów.
Na świecie „mały” Burgi występuje w dwóch wersjach silnikowych: 125 i 150 ccm.W Polsce jednak występuje w wersji z silnikiem 150,więc zajmiemy się właśnie tym modelem.

 

Pierwsze spojrzenie

 

Każdy kto,widzi go po raz pierwszy stwierdza, że drzemie w nim silnik 250. Jego spore rozmiary zewnętrzne, podwójny reflektor z przodu jak i szeroki tył skutera nie dają złudzeń. Tym musi się fajnie jeździć.
Kliknij żeby powiększyć Kanapa małego Burgmana jest bardzo obszerna. Pasażer jeśli, zechce jechać w dalszą podróż na pewno nie będzie narzekał. Siedzenie podzielone jest na dwie wysokości tzn. pasażer siedzi wyżej od kierowcy (tak samo jak u większych braci 400 i 650). Dwie tarczówki to dziś standard w tej klasie jak również koła 12 calowe. Patrzymy na zegary: tu również rewelacji nie ma jednak jest wszystko to co, nam potrzebne,na co dzień: prędkościomierz z licznikiem kilometrów, wskaźnik paliwa i temperatury cieczy, zegarek i kontrolki kierunkowskazów, świateł drogowych, ot po prostu standard. Kliknij żeby powiększyć
Spoglądamy na plastiki. Jakość jest bardzo dobra, nic nie trzeszczy i wygląda ok. Srebrne obwoluty na zegarach nadają mu ekskluzywności. Chromowana nakładka tłumika też miło połyskuje.
Po lewej stronie mamy dźwignię hamulca ręcznego co, czasem bardzo się przydaje. Urządzenie to znajdziemy we wszystkich rollerach z rodziny Burgmanów.
Podnosimy kanapę i co my tu mamy??? Bagażnik pod kanapą jest bardzo obszerny. Dwa kaski integralne zmieszczą się w nim bez problemu, znajdzie się jeszcze na pewno miejsce na rękawiczki i kondom przeciwdeszczowy. Ogólnie: bardzo duży.
Schowek na rękawiczki pod kierownicą mieści podstawowe rzeczy typu telefon lub inne szpargały.
Reasumując: Pierwsze zetknięcie z „małym” Burgim pozostawia pozytywny obraz.

 

Kliknij żeby powiększyć   Kliknij żeby powiększyć

 

Odpalamy silnik i ruszamy

 

Silnik o pojemności 152 ccm osiąga moc prawie 15KM. Głowica ma cztery zawory a o czystość spalin dba katalizator.
Kliknij żeby powiększyć Na wolnych obrotach pracuje bardzo cicho,miarowo i niemal bezwibracyjnie.
Dodajemy gazu do 30-40 km/h mamy wrażenie, że jedziemy na 250. Od 40 km/h nie jest już tak różowo tzn. wskazówka pnie się do góry jednak już nie z taką determinacją jak na początku. Takie zestopniowanie napędu świadczy o miejskim przeznaczeniu tego skutera kiedy, to najważniejszą sprawą jest start spod świateł.
Prędkość maksymalna to 120 km/h. Jednak od 100-120 km musimy być dość cierpliwi.
Kliknij żeby powiększyć Jazda z prędkością 100km/h jest bardzo przyjemna. Nie ma żadnych zawirowań powietrza czy częstych w tej grupie pojazdów tzw. turbulencji. Przednia szyba dobrze chroni przed wiatrem. Kierowcy, których wzrost nie przekracza 185cm są dobrze chronieni przed wiatrem.
W czasie nocnych wojaży mamy do dyspozycji bardzo dobre światła. Stale świecące dwa reflektory dają naprawdę bardzo mocny snop światła. Duży plus B150.

Zawieszenie i hamulce

 

Kliknij żeby powiększyć W jeździe miejskiej poręczność stanowi jego mocną stronę jednak dość twarde zawieszenie powoduje, że czasem mamy dość naszych dróg i chętnie byśmy polatali po europejskich równych asfaltach. Krótkie nierówności potrafią czasem popsuć nasz nastrój jednak patrząc na to z drugiej strony przy jeździe z prędkościami 110-120 km/h jest to dużą zaletą, po prostu skuter trzyma się drogi jak należy. Nie ma tu mowy o nieprzyjemnym bujaniu czy dziwnym zachowaniu na łuku. No cóż, żeby nie nasze drogi było by cacy.
Kliknij żeby powiększyć Jazda w łukach jest prawdziwą przyjemnością. Składanie się w winkle nie jest okupione stresem, że zaraz nam tył ocieknie, wręcz odwrotnie ten skuter aż się prosi o taką jazdę.
Dwie tarczówki wspomagane przez system hamowania zintegrowanego (hamując tyłem automatycznie uruchamia się i przedni zacisk) działają wzorowo w ogóle hamulce to jeden z najmocniejszych stron małego Burgmana.

 

Ekonomika

 

Kliknij żeby powiększyć Normalna jazda B150 nie jest okupiona wysokim zużyciem paliwa. Najczęsciej zużycie paliwa jest na poziomie 3.8-4.0l. na setkę.
Koszt zakupu to ok.18 tyś.zł. co zważywszy na rozmiary, silnik i przynależność go grupy posiadaczy Burgamanów nie jest kwotą wygórowaną.
Serwis należy odwiedzać co 3tys.km.
Ważną rzeczą jest, że Suzuki Poland daje 2 letnią gwarancje bez limitu kilometrów, co nie jest bez znaczenia.

 

Podsumowanie

 

Najmniejszy z rodziny „Burgich” godnie zeprezentuje swoją rodzine. Już pierwsze spojrzenie nie zostawia najmniejszych złudzeń. To nie jest jakiś tam skuterek tylko dorosły motocykl (skuter), którym może służyć nam za codzienny środek transportu (np.podzczas dojazdów do pracy) jak również pojazd nadający się (dla mniej wymagających) do niedalekiej turystyki. Niskie zużycie paliwa,ogromna jak na tę klasę skutera objętość bagażnika, wygodna pozycja za kierownicą jak również pasażera, dobra ochrona przed wiatrem dają nam poczucie komfortu. Dynamika silnika, nie jest co prawda porażając, ale mały Burgi nie powinien też się wstydzić swoich osiągów. Na miasto wystarczająco a w trasę może być.

Ogólnie model ten polecamy wszystkim tym,którzy zaczynają przygodę z maxi skuterami.Na pewno nikt nie będzie zawiedziony.

 

Kliknij żeby powiększyć   Kliknij żeby powiększyć

 

Burgman 150
Silnik Jednocylindrowy,czterosuw,chłodzony cieczą
Pojemność 152.2 ccm
Moc 14.3 KM przy 8000 obr/min
Skrzynia biegów Automatyczna,bezstopniowa
Rozrząd i liczba zaworów SOHC/4 zawory
Hamulce przód Tarcza 220 mm o
Hamulce tył Tarcza 220 mm o
Opony przód110/90 – 12′
tył 130/70 – 12′
Pojemność zbiornika paliwa 10,2 Liter
Prędkość maks. 115 km/h
Długość: – mm
Szerokość: 690 mm
Wysokość: 1.060 mm
Rozstaw osi: 1.450 mm
Starter elektryczny
Masa suchego pojazdu 149 kg
Cena 18.200 pln

Kolorystyka nadwozia:
Srebrny (YD8)
Zielony (Y7G)
Niebiesko srebrny (DD1)
Żółty

Wyposażenie dodatkowe:
Stelaż pod kufer
Kufer 40 l