Silniki przyszłości w skuterach Hondy

Edytor:Redakcja

Kilka dni temu Honda przedstawiła dwa nowe modele skuterów. Nie byłoby w tym nic niezwykłego , gdyby nie sposób w jaki są one napędzane.
Pierwszy z nich to mały skuter miejski z napędem hybrydowym ( spalinowo-elektrycznym ) . Skuter może być napędzany tylko elektrycznym silnikiem lub w przypadku dużych obciążeń, takich jak podjazd pod górkę lub przyśpieszanie z obydwu silników jednocześnie.
Podstawową zaletą tego rozwiązania jest 40% mniejsze zapotrzebowanie na paliwo oraz znaczna redukcja emisji tlenku węgla. Osiągnięto to m.in. przez odzyskiwanie energii w trakcie zwalniania oraz automatyczne wyłącznie poboru energii w trakcie zatrzymania.
Drugim bardziej interesującym nas skuterem , jest nieduży maxi (zdjęcie) zasilany ogniwem wodorowym nowego typu. Jak wiadomo dotychczas podstawowym problemem takiego zasilania było uruchomienie w niskich temperaturach. Honda rozwiązała ten problem , a także zminiaturyzowała całą technologie i umieściła w skuterze, odpowiedniku spalinowej 125. Oczywistą zaletą tego skutera jest całkowity brak emisji tlenku węgla, wadą trudności z zatankowaniem … mało popularnego paliwa.
Pojazdy zaopatrzone w ten napęd będą sprzedawane w drugiej połowie roku 2004 w USA, a na początku 2005 w Japonii.
Dla ciekawskich więcej o napędzie wodorowym po angielsku.