Prezentacja – VESPA GTS 300 SUPER

Edytor:Redakcja


Zaprezentowana pare dni temu, w Mediolanie, Vespa GTS 300 Super w modernistyczny sposób przedstawia całą sportową tradycję, która przewijała się przez lata w różnych, wspomnianych wcześniej modelach Vespy – a przez 62 lata działania firmy, różnych modeli znalazło się aż 145.

W dodatku trzeba zauważyć, że prezentacja nowej „Osy” odbywa się w bardzo dobrym momencie dla całej marki VESPA. Od 2004 roku, produkcja Vesp podwoiła swoją wartość z ok 50 tys sztuk w 2004 roku, do 100 tys w roku 2006 i 117tys w roku ubiegłym.

Nowa kreska w charakterystycznym, unikalnym dla Vespy desingnie, w połączeniu z wspaniałymi osiągami (oficjalnymi) to nowa odsłona klasycznego sportowca.
Owiewki, charakterystycznie dla VESP są metalowe. Z prawej strony, na wysokości siedziska pasażera, odnaleźć można poziome wycięcią, swojego rodzaju grill, co jest oczywistym odwołaniem do najpiękniejszych Vesp, oraz elementem nadających delikatnego sportowego smaku.

  
Przednia owiewka trzyma po bokach spore kierunkowskazy, spomiędzy których, ku górze, aż do zgrabnego reflektora umieszczonego na kierownicy, prowadzi szerokie przetłoczenie. Wszystko to wzbogacone jest delikatną ilością chromu.
Przednie zawieszenie, oprócz roli trakcyjnej również musi bardzo dobrze wyglądać i oddawać sportowy charakter Vespy, dletego sprężyna przedniego wahacza jest w kolorze czerwonym. Czarne felgi, posiadają polerowany rant.
„Deska rozdzielcza” GTS 300 Super jest w pełni analogowa, z białymi liczbami i napisami na czarnym tle.

 

Kanapa Vespy jest typowym produktem sportowego stylu Włochów. Na czarnym poszyciu kontrastuje szare wykończenie. Dostępna jest w dwóch wersjach: standartowo klient otrzymuje wersję „touring”, która raczy komfortem i praktycznością, na zamówienie Vespa może mieć kanapę „sport”, która podkreśla jej sportowy charakter, jako że jest jednoosobowa.

 

 

GTS występuje tylko w dwóch kolorach Nero lucido i Montebianco, czyli czarnym połsku i popularnym osotatnio dla sportowych pojazdów białym.
278 centymetrowy silnik GTS SUPER to jednocylindrówka z rodziny QUASAR. 4 zawory, elektroniczny wtrysk, chłodzenie cieczą. W porównaniu do GTS 250, w trzy-setce wzrósł delikatnie maksymalny moment obrotowy w 20,1 zrobiło się 22,3Nm i dostępny jest już przy 5 tys obr/min, (GTS 250 6300 rpm). Zmiany te poprawiły elastyczność silnika, co pozawala na lepsze przyspieszenie z rolowanego startu.

 

 

Vespy generalnie nie posiadają ramy, i tak samo jest w tym modelu. Konstrukcją nośną są osłony, wykonane z wysokiej jakości stali. Jest to detal, który wyróżnia Vespy od 1946 roku wśród wszystkich innych pojazdów dwukołowych.
Taka realizacja karoserii pozwala na niespotykaną w skuterach „ramowych” sztywność – w porównaniu do nich Vespa jest nawet o 250% sztywniejsza. Efektuje to niezwykłą, wręcz legendarną precyzją prowadzenia.

 

Zbiornik paliwa ma pojemność 9 litrów, co przy oszczędnym Quasarze pozwala na długie przeloty. Także schowek może się poszczycić niezłą pojemnością, która pozwala na schowanie dwóch kasków semi-jet.

12 calowe koła, obite są w opony 120 i 130/70, odpowiednio przód, tył.