Montaż podświetlenia lewego kontrolera w Burgmanie 650.

Edytor:Mariusz Burgi

Wszyscy, którzy mieli okazję dosiąść An’a 650 lub są jego użytkownikami na pewno musieli się zetknąć z dość skomplikowanym lewym kontrolerem prze manetkach na kierownicy. Tam gdzie w większości jednośladów są przełączniki kierunkowskazów, świateł drogowych, flasha czy sygnału dźwiękowego w Burgim 650 mamy jeszcze dodatkowo zmianę biegów „UP” i „DOWN”, przysisk „POWER” (poprawiający dynamikę jazdy) i żółty przełącznik „D”, „M” (drive, manual) do wybierania, w jakim trybie chcemy jechać.

Wszystko to razem wzięte powoduje, że nasz pierwszy kontakt z lewym kontrolerem staje się dość skomplikowany a do przyzwyczajenia potrzebujemy chwili czasu i paru jazd próbnych.

Sytuacja komplikuje się, kiedy jeździmy w nocy i wszystkie operacje musimy wykonywać intuicyjnie, bez spoglądania na kontroler… Właśnie po to jeden z niemieckich użytkowników An’ a 650 wpadł na pomysł, aby poprawić delikatnie fabrykę i opatentować urządzenie poprawiające ergonomię jazdy w nocy.

Iluminator można nabyć na niemieckiej stronie www.an650.de kontaktując się z jednym z tamtejszych użytkowników.

Nie lubię specjalnie przeróbek, ale w związku z tym, że akurat opisywane udogodnienie praktycznie nie ingeruje w fabryczny pojazd a jego montaż zajmuje tak naprawdę ok. 15- 20 minut postanowiłem zaryzykować i nabyć niemiecki patent.

Z pomocą przyszedł mi jeden z naszych klubowiczów Dr. Big, który zakupił płytkę iluminatora i wysłał do mnie, za co w tym miejscu chciałem mu podziękować.

Przejdźmy do konkretów i montażu urządzonka.

  1. Odbezpieczamy dwie spinki dolnej części plastiku kierownicy widoczne z boku i delikatnie wyciągamy je.
  2. Wypinamy dolną część plastiku poprzez delikatne podważenie małym płaskim śrubokrętem. Foto obrazuje, które miejsca łączą dwa plastiki. Są to cztery otwory.
  3. Odbezpieczamy spinki górnego plastiku i wyciągamy je.
  4. Unosimy górną część plastiku tak, aby mieć lepszy dostęp i poprawić ergonomię montażu.
  5. Odkręcamy górną śrubę w tylnej części kontrolera i wsuwamy uchwyt iluminatora, po czym skręcamy całość.
  6. Odpinamy konektorki doprowadzające 12V do automatu STOP’ u i wpinamy się kablami od iluminatora. Warto w tym miejscu nadmienić, że podłączenie masy należałoby podłączyć w innym miejscu niż automat stopu, aby poprawić sprawność urządzenia.
  7. Składamy całość w odwrotnej kolejności dociskając plastikiem kierownicy płytkę główną iluminatora.
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
element gotowy do montażu Wyjmujemy zapinki łączące górny plastik z dolnym Podważamy delikatnie plastiki
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
w miejscach 4- ech otworów dolnego plastiku i wypinamy go Wypinamy zapinki górnego plastiku i unosimy go delikatnie do góry
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Odkręcamy górną śrubę lewego kontrolera kierownicy Zakładamy oczko iluminatora pod śrubę mocującą Wypinamy kostkę od automatu stopu
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Wpinamy się plusem pod jeden z konektorów a masę pod śrubę mocującą manetkę Całość składamy w odwrotnej kolejności dociskając delikatnie plastikiem kierownicy panel iluminatora I już możemy się cieszyć podświetlaniem lewego kontrolera
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć  
i bezpieczniej w nocy korzystać z niego W nocy zdecydowanie poprawia się bezpieczeństwo obsługi  

Cały montaż zajmuje ok. 15- 20 minut.
Koszt iluminatora to 29 EUR.
Kontakt do producenta: info@scwkg.de lub +49/ 8636698852

Tekst i foto: MariuszBurgi