Mała ciałem, wielka duchem. Yamaha Majesty YP 180

Edytor:MariuszBurgi

Kliknij żeby powiększyć

Kiedy myślimy o maxi- skuterze typowo miejskim najczęściej bierzemy pod uwagę klasę 125 lub 250. Problem jednak w tym, że 125 dla niektórych potrafi być ciut za słaba natomiast większość 250- tek nie oferuje już tak, pożądanej w mieście zwrotności. Z pomocą przychodzą nam warianty pośrednie… 150, 180 czy 200tki.

 

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Najmniejsza z rodziny Majesty, produkowana w zasadzie bez większych zmian od 1999 do 2006 roku (później nastąpił face lifitng), występowała najczęściej z napędem 125- 12 KM (5 NR). Na niektórych rynkach dostępna była także 150′ tka 12,5 KM (5 NS) a w roku 2003 wprowadzono 180′ tkę (5 XM) o mocy 15 KM… i właśnie tą ostatnią wersję postaram się Wam przybliżyć.

Dla kogo właściwie adresowana była Majesty 180? Odpowiedź jest prosta- dla tych, którzy chcą małego, bardzo sprawnego śmigacza do miasta z opcją bezpiecznego poruszania się po drogach podmiejskich z prędkościami rzędu 120 km/h. Mówiąc inaczej… tu gdzie 125’tka (~ 100 km/h) złapie zadyszkę, YP 180 wyprzedzi, dobijając do prędkości maksymalnej 130 km/h! Jak na tę wielkość skutera to naprawdę dobry wynik! Co ciekawe, hamulce i zawieszenie są dostosowane do takich osiągów. Mamy tutaj przednie i tylne „absorbery” od Paioli a hamulce Brembo z przewodami w oplocie stalowym… prawda, że brzmi poważnie?

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

W praktyce ciężko coś złego powiedzieć o trakcji jak i o wynikach opóźnień. Majestka śmiga dość sprawnie, jednak średniej wielkości nierówności wytrącają ją z równowagi a większe wyrwy mogą być zgubne dla 12 calowych kół. Należy jednak pamiętać, że mieszkamy w kraju w którym drogi są tak naprawdę „poligonem wojskowym” i w zasadzie każdy porównywalny wielkościowo skuter nie będzie oferował większego komfortu czy odporności mechanicznej.

Ktoś może zadać pytanie: „ok, ale zwiększona pojemność = większe spalanie.”. Nic bardziej mylnego. YP 180 spala, w zasadzie bez większego wpływu na styl jazdy, ok 3 litry na setkę- super wynik.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Opisując zalety należy wspomnieć o sporym i dość dobrze rozplanowanym schowku pod kanapą. Kask integralny + blisko drugie tyle na szpargały typu kurtka czy rękawice. Dostęp do przestrzeni bagażowej uzyskamy poprzez „przełamanie” klucza stacyjki w lewo a samo siedzisko po otwarciu posiada miły dodatek w postaci blokady przed przypadkowym zatrzaśnięciem (wiatr, pochylenie). Awaryjnie w kokpicie mamy jeszcze mały schowek, jednak jego wielkość należy uznać za symboliczną.

Czytelnie zaplanowane zostały zegary z cyfrowym wskaźnikiem przebiegu, jednym trip’em oraz zegarkiem. Mamy tutaj także podstawowe kontrolki + czerwony alert ponadnormatywnej temperatury cieczy. Jeśli zapomnimy o wymianie oleju przypomni nam o tym, raz na 3 tkm, odpowiedni komunikat na wyświetlaczu. Dodając do tego włącznik świateł awaryjnych, dobrze zaprojektowane kontrolery czy spore, dobrze przemyślane lusterka otrzymamy bardzo pozytywny obraz skutera miejskiego. Na pochwałę zasługuje także, optymalna, pod względem ochrony przed wiatrem szyba.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Czas na chwilę goryczy… Mała Majesty produkowana była (podobnie jak aktualne modele Yamahy typu X-max, X-City) w Hiszpanii. Pozwoliło to oczywiście na obniżenie ceny finalnej ale musiało też odbić negatywnie na jakości. Nie jest to poziom znany z T-maxa czy choćby Majesty 250/400 (made in Japan). Z drugiej strony konkurencja w tym przedziale cenowym nie oferuje więcej. Plastiki są oczywiście dość dobrze spasowane, jednak ich jakość czasem budzi zastrzeżenia. Łamiące się zaczepy podestów to częsta bolączka najmniejszej z grupy Majesty. Użytkownicy często narzekają na awarię prędkościomierzy, problemy z urządzeniem rozruchowym (ssanie), rdzewiejące tłumiki czy bardzo słabe światła. Zawieść potrafi także sprzęgło jednokierunkowe rozrusznika.

Z drugiej strony osiągane przebiegi bez remontu rzędu 50, 60 tkm nie są niczym nadzwyczajnym. Pasek i rolki wystarczają (w zależności od sposobu jazdy) na ok 18- 24 tkm natomiast olej w silniku należy wymieniać co 3 tkm (brak typowego filtra oleju).

Czy warto więc polecić ten skuter jako pojazd używany? Zdecydowanie tak, jednak należy wziąć pod uwagę, że jeśli już znajdziemy egzemplarz, który nie będzie pochodził z włoskiego szrotu a jego optyka pozwoli przypuszczać brak przeszłości powypadkowej, powinniśmy liczyć się z koniecznością przygotowania skutera do dalszej eksploatacji. Dobrze jest wiedzieć, że tego typu, kilkuletnie skutery, sprzedawane są we Włoszech przy tzw. progu opłacalności serwisowej. Standard po zakupie to konieczność wymiany opon, paska napędowego, rolek, czasem sprzęgła, świecy oraz płynów ustrojowych. Nie licząc ewentualnych poprawek optyki (rysy, połamane zaczepy, braki itp.) powinniśmy się liczyć z dodatkowym doinwestowaniem 1000- 2000 pln… ale dzięki temu Majesty 180 pozwoli się nam cieszyć kolejnymi, bezawaryjnymi tysiącami kilometrów.

Dane techniczne

 

 

 

Typ silnika

4- suwowy, jednocylindrowy

 

Chłodzenie

Cieczą

Pojemność

176 ccm

Średnica X skok tłoka

62,2 X 57.8mm

Stopień kompresji

11:1

Moc maksymalna

15 KM @ 7,500rpm

Max moment obr

20.8 Nm @ 6,250rpm

 

 

GaĽnik

TEIKEN

Skrzynia biegów

Bezstopniowa, automatyczna

Układ zapłonowy

Elektroniczny (C.D.I.)

Rozrusznik

Elektryczny

Przeniesienie napędu

Pas napędowy V-Belt

Pojemność zbiornika paliwa

10.5 l.

  

 

Przednie zawieszenie

Teleskopy hydrauliczne

Tylne zawieszenie

Amortyzatory hudrauliczne z regulacją

Hamulec przedni

Tarcza hamulcowa, Ø 220mm

Hamulce tylny

Tarcza hamulcowa, Ø 190mm

Ogumienie przednie

120/70-12

Ogumienie tylne

130/70-12

Skok przedniego zawieszenia

90 mm

Skok tylnego zawieszenia

90 mm

Rozmiar felgi przedniej

15 X MT 3.5

Rozmiat felgi tylnej

14 X MT3.5

Typ ramy

Stalowa

 

 

Długość (mm)

2030mm

Szerokość (mm)

745mm

Wysokość (mm)

1285mm

Wysokość siedziska (mm)

774 mm

Masa pojazdu gotowego do drogi (kg)

141 kg

Prędkość maksymalna licznikowa (km/h)

135 km/h

Błąd wskazań prędkościomierza (pomiar GPS)

10 %

Maksymalne zużycie paliwa (100 km.)

3.5 l.

Minimalne zużycie paliwa (100 km.)

2.8 l.

Przyspieszenie (0- 100 km/h)

17 sekund

Cena katalogowa

b.d

 

Podstawowe dane serwisowe patrz TUTAJ -> dane serwisowe Yamaha YP 180
Tekst i foto:
MariuszBurgi