Wąski pocisk… czyli test Kymco People 300 GTi ABS

Użytkownicy maxi skuterów dzielą się na tych, którzy kupują „uniwersalny”, dwucylindrowy maxi, którym jeżdżą w trasy i czasem po mieście… oraz na tych dla których duży skuter to przede wszystkim środek zaradczy na zatłoczone miasta i zastępstwo komunikacji miejskiej podczas codziennych dojazdów do pracy. Test ten dedykowany jest raczej tej drugiej grupie… ale kto wie, może cześć tych z pierwszej kiedyś dojdzie do wniosku, że Kymco People 300 GTi jest tym czego potrzebują?

Wygląd

W Polsce zwykło się mawiać, że skuter na dużych 16 calowych kołach jest z całą pewnością bardziej komfortowy od tego na „czternastkach” (o tym trochę później) ale wygląda mniej atrakcyjnie i kojarzy się, tak trochę mało męsko. Spójrzmy więc na południe Europy, gdzie dla typowego Włocha czy Francuza łączenie rodzaju maxi- skutera z „gender” jest niedorzeczne. Skuter to skuter, ma być wygodny, zwinny i co bardzo ważne- bezawaryjny.

O gustach i skojarzeniach ciężko dyskutować. Dla mnie People to przede wszystkim typowy reprezentant maxi, który zrewolucjonizował europejskie aglomeracje miejskie, z typowo krzesełkową pozycją kierowcy, do bólu praktyczny i łatwy w codziennym używaniu. To, że producent zastosował w nim ładna tylną lampę w technologi LED czy cieszące oko zegary wkomponowane w atrakcyjnie biało-perłową karoserię to tylko miły dodatek do całości, bo w tym wypadku najważniejsze jest…

Codzienne użytkowanie

Jest 7:30. O 8ej mam dowieźć ważne dokumenty prawie na drugi koniec miasta. Autem? Nie ma szans! Wypijam herbatę, zakładam kurtkę moto, buty i żwawo schodzę po schodach. Zdecydowanym ruchem wyciągam kask z (co ważne) fabrycznego kufra by już po kilku minutach poginać mostem Śląsko- Dąbrowskim, który w tych godzinach można przemierzać jedynie jednośladem. Ślimak, tunel, kilka przeciskań między autami, kilka skrzyżowań…… mijanka i… dojazd na pole position. Z boku stoi auto 150 KM, które tuż po starcie ze świateł oglądam w lusterku. Niestrudzony rywal dobija do mnie na następnych światłach i z podziwem kiwa głową. Otwiera szybę:

– Panie, ile to ma pojemności, że tak zasuwa?

– trzysta

– ???

Lecę dalej. Co chwila omijam kolejne smutno stojące w korkach auta, które zauważalnie coraz częściej ustępują miejsca na między-pasach jednośladom. To miłe. Jak ten skuter łatwo daje się wyczuć! Robi dokładnie to, co chce. Wszystko przewidywalne, żadnego „siłowania się”.

Zaliczam kolejne przecznice i wskakuję na jedną z głównych arterii Wilanowa, która już tylko kilka minut dzieli mnie od celu. Jestem! Rzut oka na licznik dzienny, zrobione 12 km, czas 7:56, czyli jechałem 15 minut! OK, w takim razie mam jeszcze czas, żeby wyjąć telefon i sprawdzić pocztę…

Tak mniej więcej wygląda dzień typowego użytkownika Kymco People 300 GTi… Lubię to!

W codziennym użytkowaniu, szczególnie podczas deszczu przydaje się ABS. Tym bardziej, że fabryczne opony Maxxis, które montuje Kymco są niestety podatne na uślizg. Sam system działa dokładnie tak jakbyśmy tego oczekiwali więc nie będę się w tym miejscu rozwodził.

Motor w People 300 Gti to znany z Downtown’a oraz K-XCT „miejski sprinter” o pojemności 299 ccm, który idealnie sprawdza się w mieście. Jego zestopniowanie pozwala na bardzo sprawne poruszanie się i sprinty „od świateł do świateł”. Co ważne, nawet ostra jazda nie jest okupiona wysokim zużyciem paliwa. Oczywiście dużo zależy od naszego stylu jazdy ale więcej niż 4 l./100 km raczej ciężko uzyskać. Realny zasięg (z zapasem) na zbiorniku to ok. 200 km.

Z racji ukształtowania przedniej, dość wąskiej czaszy elementem podnoszącym komfort jazdy jest duża akcesoryjna szyba, którą jednak wypada dokupić. Na osłodę dostajemy w standardzie, rzecz niezbędną przy tym rodzaju maxi skutera miejskiego… kufer centralny malowany pod kolor w którym bez problemu mieści się kask i jeszcze trochę szpargałów. Do dyspozycji mamy jeszcze mały schowek pod kanapa (kask tu nie wejdzie) i mikro schowek na portfel lub telefon.

Komfort jazdy

Skutery na dużych kołach są (z założenia) uważane za bardziej komfortowe od tych z mniejszymi, np. 12′ stkami. Niestety moje doświadczenia przeczą tej tezie… a People 300 GTi utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że to nie rozmiar kół wpływa na lepsze „wybieranie” nierówności a same nastawy zawieszenia. Kiedy wpadamy naszym Kymco na lekko dziurawy odcinek drogi ale jedziemy zgodnie z tym, co wolno w mieście (przypomnę 50 km/h) jest ok. Im szybciej tym bardziej odczuwamy w kręgosłupie twardość zawieszenia. Najgorsze są poprzeczne (niezauważone) nierówności, kiedy potrafi czasem niemiło trzepnąć. Za to na względnie równej nawierzchni, w pokonywanych łukach nasz Kymkacz jedzie jak po sznurku. Dopiero przy prędkościach granicznych rzędu 130- 140 km/h pojawia się delikatne i łatwe do opanowania „pływanie”.

Przy okazji, prędkość maksymalna (bez szyby) to 140 km/h. Przy odrobinie cierpliwości można uzyskać 155 km/h. ale wtedy pęd wiatru staje się nie do zniesienia. Najlepiej poza miastem jeździć naszym People licznikowe ~ 110- 120 km/h. Mamy wtedy spory zapas mocy na wyprzedzanie a nacisk pędu powietrza na klatę utrzymuje się na akceptowalnym poziomie.

Podsumowanie

Jego bezpośrednim konkurentem jest Honda SH300i ale niestety aktualnie nie jest oferowana w PL. Jest za to SH 150i na 16 calowych kołach z ABS za 13900 pln ale ma tylko 15 KM. Mamy jeszcze Yamahę Xenter 125 ale tą z racji jeszcze słabszego silnika trudno porównywać z Kymco… tak więc People GTi 300 ABS w swojej klasie w zasadzie nie ma konkurencji.



Plusy:

– Bardzo dobre osiągi

– Niskie zużycie paliwa

– Dobrze działający ABS

– Bardzo mały promień skrętu

– Super mobilność w mieście

– Rozsądnie skalkulowana cena

Minusy

– Na „dziurawce” potrafi trzepnąć mocniej po nerach

– Brak seryjnej szyby

– Seryjne opony podatne na uślizg

Dane techniczne:

Wymiary [dł./szer./wys. (mm)]:2145/760/1280

Wysokość kanapy (mm):810

Masa pojazdu gotowego do jazdy (kg):183

Silnik:4-suw

Poj. skokowa (ccm): 298,9

System chłodzenia: ciecz

Układ zasilania: wtrysk paliwa

Moc (KM): 29

Max. moment obr. (Nm): 30

Zbiornik paliwa (L): 9

Przeniesienie napędu: CVT

Rozmiar opon przód: 110/70-16

Rozmiar opon tył: 140/70-16

System hamulcowy – typ (przód/tył): tarcza / tarcza

Układ hamulcowy – średnica (mm): 260/260

Dostępna kolorystyka: biała perła, czarny perłowy

Prędkość maksymalna 145 km/h

Zużycie paliwa minimanle 3.2 l/100 km

Zużycie paliwa maksymalne: 4.2 l/100 km

Średnie zużycie paliwa: 3,6 l/100 km

Cena (rocznik 2014): 17200 pln

Tekst: MariuszBurgi

Foto: Smok Wawelski