Kurtka XTream ze spodniami Thunder

Edytor:Mariusz Burgi

Na początku listopada dostaliśmy do przetestowania kurtkę ze spodniami firmy Feliks. Model XTream jest jednym z najbardziej popularnych i najlepiej sprzedających się produktów w ofercie tej firmy. Dlaczego klienci wybierają najczęściej właśnie ten model postaramy się odpowiedzieć w niniejszym teście.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Ogólny wygląd i pierwszy kontakt

Pierwsze wrażenie, jakie odniosłem było takie: Ot, normalna kurtka, z protektorami, dobrze uszyta i dość starannie wykończona. Należę do osób raczej dokładnych i zwracających uwagę na każdy szczegół. W kurtce, którą miałem za chwilę testować, na pierwszy rzut oka nie znalazłem żadnych poważniejszych uchybień. Spodnie także miło zaskoczyły mnie detalami, które nie zawsze występują w produktach z niższej półki cenowej. Ogólnie pierwsze starcie z produktem firmy Feliks wypadło pozytywnie.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Co posiada i z czego wykonana jest kurtka

Materiał typu Cordura to główny element, z jakiego uszyta jest kurtka. Materiał ten jest odporny na ścieranie i zapewni nam ochronę podczas nieprzewidywalnych starć z asfaltem. Sama tkanina na wysokości barków i łokci została specjalnie wzmocniona. W całej kurtce znajdziemy wszyte membrany klimatyczne. Pozwalają one zachować właściwą paraprzepuszczalność oraz wodoszczelność, które w wyraźny sposób poprawią nasz komfort podczas jazdy w wysokich temperaturach a także w deszczu. W czasie jazdy w upałach przydatną rzeczą będą cztery otwory wentylacyjne- dwa na wysokości pleców oraz dwa w rękawach.
Zakończenie rękawów a także sam kołnierz w okolicach szyi posiada siatkę dystansową o właściwościach bakteriostatycznych. Jest to dość ważne dla osób z podrażnieniami skóry.
Zapięcie główne kurtki, czyli suwak zabezpieczony jest podwójną plisą, która zapobiega wciąganiu materiału podczas zapinania czy rozpinania kurtki. Kurtka tego typu musi posiadać protektory. Kierujący jednośladem w razie potrzeby będzie chroniony pięcioma półtwardymi protektorami- po dwa na barkach i łokciach a także jeden na plecach. Warto wspomnieć, że wspomniane ochraniacze nie są wyraźnie odczuwalne w czasie jazdy, ale o tym za chwile… Model XTream posiada regulację szerokości rzepem w pasie a także w mankietach rękawów oraz pod szyją.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Bardzo ważnym elementem opisywanej kurtki jest wydłużony i usztywniony tylny pas, który znacząco chroni nerki oraz zapewnia lepsze przyleganie materiału. W czasie jazdy w niskich temperaturach docenimy podpinkę ocieplającą, która składa się z dwóch warstw- podszewki oraz ociepliny. Oczywiście podpinka posiada suwak i można ją wypinać podczas letnich wojaży.
W czasie jazdy w nocy na pewno przydadzą się i poprawią znacząco nasze bezpieczeństwo bierne paski odblaskowe, w które wyposażona jest kurtka XTream. Podsumowując- do wyposażenia ciężko się przyczepić. Mamy tu wszystko, co w dzisiejszych czasach jest standardem a nawet trochę więcej.
Jeśli opisaliśmy kurtkę to zobaczmy, co posiadają dopinane na suwak…

…Spodnie

Tutaj podobnie jak w przypadku górnej części naszego stroju do produkcji użyto materiału wielowarstwowego typu Cordura. Mamy także protektory na wysokości kolan i bioder, które znajdują się w specjalnych kieszeniach zapinanych na rzepy znajdujących się pod wypinaną podpinką. Na wysokości piszczeli znajdziemy protektory wykonane z siatki dystansowej mające za zadanie chronić i ocieplać. W spodniach wszyty jest materiał pikowany umożliwiający rozciąganie, co w znaczący sposób poprawia komfort jazdy.
W dolnej części spodni odnajdziemy plisę ułatwiającą zakładanie butów natomiast w górnej otwory wentylacyjne. Jednym z ciekawszych elementów składowych spodni są wstawki z materiału windstoperowego od wewnętrznej strony kolan, czyli w miejscach gdzie podczas upałów często pocimy się.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Wrażenia w czasie jazdy

To, co widać na pierwszy rzut oka jest ważne jednak dużo ważniejsze jest to, co oferuje testowy strój podczas codziennej jazdy. Pierwsze, co daje się zauważyć to bezproblemowe zapinanie i rozpinanie zarówno spodni jak i suwaka głównego kurtki. Tutaj, tzw. pliska faktycznie poprawia komfort użytkowania. Jedynie samo dołączanie spodni do kurtki potrafi przysporzyć problemów. W innych zestawach z „wyższej półki” dopinanie odbywa się bardziej precyzyjnie a co za tym idzie zmniejsza czas ubierania się.
Sam strój użytkowany był zarówno w czasie niskich temperatur rzędu 3- 5 stopni jak i podczas opadów deszczu. Faktyczna odczuwalność chłodu wypadła podczas testu celująco. Testowany zestaw bardzo dobrze sprawdził się w czasie jazdy, kiedy wiał silny wiatr. Tutaj dało znać o sobie właściwe zabezpieczenie nerek oraz górnej stójki w okolicach szyi.
Jazda w deszczu nie była już tak komfortowa, ponieważ materiał stał się cięższy w czasie jazdy a co za tym idzie ograniczał ruchy, jednak ani razu nie odczułem, aby kurtka przepuściła wodę czy nawet wilgoć. Warto w tym miejscu wspomnieć, aby każdy, kto nabędzie podobny zestaw pamiętał o odpowiednim zaimpregnowaniu go właściwymi środkami celem poprawy wodoszczelności. Warto to zrobić zaraz po zakupie i po każdym praniu.
Poza walorami użytkowymi ważny jest sam komfort subiektywny oraz możliwości ruchowe w czasie jazdy na jednośladzie. Materiał pikowany spodni wszyty na wysokości kolan zapobiega podciąganiu się nogawek podczas wsiadania i zsiadania. Dzięki temu nie napotkałem na zjawisko podwiewania wiatru w okolicach nogawek. Podczas codziennej eksploatacji kurtka nie ogranicza naszych ruchów i nie odnosimy wrażenia jakbyśmy jechali w zbroi.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Podsumowanie

Kurtka Xtream i spodnie Thunder bardzo dobrze współpracują ze sobą. Ich łącznie daje małe powody do narzekań jednak większość zestawów z tej grupy cenowej posiada te same systemy zapięć i podobne suwaki. Bardzo dobra ochrona przed warunkami atmosferycznymi, odpowiednie wyposażenie kurtki i spodni oraz jakość wykonania detali… w tych wszystkich kategoriach nie mieliśmy najmniejszych zastrzeżeń. Jest jeszcze coś, o czym warto wspomnieć… Firma Feliks nie narzuca nam firmowych naszywek, które mają za zadanie reklamować firmę podczas użytkowania. Oczywiście, jeśli tylko chcemy możemy sobie zażyczyć takie oznakowanie. Warto też wspomnieć, że Feliks szyje stroje dla użytkowników jednośladów na zamówienie pod konkretny wymiar i z konkretnym wyposażeniem. Jeśli katalogowy produkt nie odpowiada z jakiś względów naszym wymaganiom możemy na indywidualne zamówienie zmienić doposażenie zamówionego produktu. Tutaj szefostwo firmy jest otwarte na wszelkie sugestie.
Na koniec najważniejsze, czyli cena. Jeśli po przeczytaniu testu uważacie, że odzież, którą prezentujemy odpowiada Waszym wymaganiom spieszę podać ceny… Testowana kurtka w ofercie zimowej kosztuje promocyjnie 350 PLN natomiast spodnie to koszt 250 PLN. Myślę, że testowy zestaw może spokojnie konkurować z produktami takich firm jak Hein Gericke czy Louise.

+ Bardzo dobre zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi.
+ Wystarczające zabezpieczenie podczas kontaktu z asfaltem.
+ Dobry komfort użytkowania- brak ograniczenia ruchów.
+ Możliwość drobnych modyfikacji oraz zamówienie na konkretny wymiar.
+ Bardzo dobry stosunek ceny do jakości

– Kłopotliwe spinanie kurtki ze spodniami

Komplet do testów dostarczyła firma Feliks
www.moto-feliks.pl
Tekst i foto: MariuszBurgi