Honda PCX 125 w nowej odsłonie MY2018

Honda na sezon 2018 prezentuje swój bestselerowy model PCX w odświeżonej formie. W zasadzie można tu mówić o II generacji. Karoseria przeszła mocny lifting. Nowe są tu zegary, tylna i przednia lampa ale najważniejsze to nowy układ hamulcowy z jednoobwodowym systemem ABS. Zmian jest oczywiście dużo więcej. Po szczegóły zapraszam do dalszej części newsa prasowego…

Najpopularniejszy skuter PCX125 w całkowicie zmienionej odsłonie, łączącej nową stylistykę z dotychczasowymi liniami typowymi dla tego modelu. Wyposażono go w zmienioną stalową rurową ramę, nowe koła i opony oraz przeprojektowano tylne zawieszenie. Dodano ABS oraz ulepszono silnik. 

Informacje:

1 Wprowadzenie

2 Opis modelu

3 Podstawowe cechy

4 Akcesoria

5 Specyfikacja techniczna

 

1. Wprowadzenie

PCX125 to jeden z największych sukcesów w historii modeli Hondy, który osiągnął sprzedaż ponad 140 000 sztuk w samej Europie od 2010 roku. Podstawą sukcesu jest wieloletnie dążenie Hondy do perfekcji: nowoczesne rozwiązania oraz stylistyka pozwalają gładko wejść w styl świadomego miejskiego świata, podczas gdy kompaktowe wymiary sprawiają, że skuter z łatwością wykreśla własną bezpieczną ścieżkę w gęstym ruchu miejskim czy w strefie parkowania.

Pozycja kierowcy, schowek pod siedzeniem na kask intergralny i doskonała jakość wykonania tworzą ów X z nazwy PCX. I co ważne podkreślenia – podstawą ogromnej popularności tego skutera jest wyjątkowy stosunek jakości do ceny.

W roku 2010, czyli w momencie wprowadzenia modelu do sprzedaży w Europie, PCX był jedynym dwukołowym pojazdem wyposażonym w system start/stop. Dwa lata później stał się pierwszym skuterem w Europie wyposażonym w bardzo oszczędny silnik Smart Power (eSP). W 2014 roku PCX spełniał normy Euro4, a obecnie znowu staje się wzorem innowacyjności na bardzo konkurencyjnym rynku, otrzymując nową stylistykę, zawieszenie i wzmocniony silnik.

2. Opis modelu

Przyciągający wzrok wygląd był zawsze mocną stroną Hondy PCX, a teraz w 2018 roku zostało to jeszcze bardziej wzmocnione nową linią stylistyczną. Poprawiono również funkcjonalność: więcej przestrzeni dla kierowcy, zwiększona pojemność schowka pod siedzeniem, panel LCD współgrający ze światłami wykonanymi w technologii LED.

Nowa rurowa, stalowa rama wzmacnia manewrowość i poręczność skutera; koła i opony są większe niż w poprzednim modelu przy zachowaniu tej samej wagi. Całość uzupełnia nowe zawieszenie ze zmienionymi amortyzatorami i trzy-stopniową sprężyną.

Pomimo bardzo niskiego zużycia paliwa silnik ma większą moc, co zawdzięcza przeprojektowanemu airboxowi, części wlotowej mieszanki i wydechowi – dzięki temu uzyskano lepsze parametry w całym zakresie obrotów.

3. Najważniejsze informacje 

3.1 Wyposażenie i stylistyka

  • Nowa stylistyka owiewek i osłon w naturalny sposób tworzy lekki opływowy design modelu PCX
  • Rozpoznawalny wygląd skutera teraz wzmacniają przeprojektowane światła LED
  • Nowy, intuicyjny panel sterowania w technologii LCD

Cechą charakterystyczną PCX125 zawsze było jego nadwozie – z liniami owiewek i malowaniem – tworzącymi płynną całość od samego frontu po tylne światła.

Nowy PCX125 wykracza poza schematy, naturalne kontury ciągle zmieniających się krzywych tworzą mocny elegancki wygląd. Obłe kształty i płaszczyzny owiewek są malowane jakościowo najlepszymi farbami płynnie przechodząc z jednej barwy do drugiej.

Kolejnymi elementami, które przeprojektowano, są pokrywy silnika i wlot powietrza, stylistycznie komponujące się w jedną całość. Barwa pokryw (srebrny metalik) wzmacnia wizualnie odczucie solidności i siły. Czerń airboksa – zintegrowanego w całość z wlotem powietrza – podkreślone są przetłoczeniami i zaokrągleniami, które nadają całości elegancji.

Przód skutera jest bardzo charakterystyczny: smukłe LED-owe lampy w górnej części dyskretnie dopełniają kierunkowskazy. Smukła dioda LED tylnego światła / kierunkowskazów jest nadal dwuwarstwowa, ale większa dla lepszej widoczności.

Zmieniono widok kokpitu – zastosowanie czerni przy chromie wokół kierownicy oraz chromowanych zwężanych końcówek drążków kierownicy zapewnia wyjątkowy wygląd. Duży lewy schowek z łatwością pomieści butelkę z wodą lub pojemnik na napoje, a teraz ma przedłużoną pokrywę, aby umożliwić kierowcy łatwy dostęp do zawartości. W środku znajduje się również gniazdo zapalniczki 12V.

Wysokość siedziska wzrosła o 4mm do 764mm, ale skuter nadal jest bardzo łatwy w obsłudze przy maksymalnej wysokości 540mm; nowe nadwozie pozwoliło na wydłużenie podłogi do przodu, zapewniając więcej miejsca na nogi. Zarówno fotel, jak i pokrywa paliwa są otwierane za pomocą przełączników dotykowych (samo siedzenie ma zawias z zawieszeniem sprężynowym, więc pozostaje w pozycji uchylonej po otwarciu), a przycisk startera posiada klapkę bezpieczeństwa dla dodatkowego bezpieczeństwa.

Wewnętrzna pojemność bagażnika została zwiększona o 1 litr do 28 litrów, bez wzrostu szerokości nadwozia, i bez problemu pomieści kask integralny. Podręcznik użytkownika i zestaw narzędzi znajdują się teraz na spodniej stronie siedziska.

Na nowej konsoli centralnej wszystkie informacje prezentowane są starannie i zwięźle w łatwym do odczytania formacie. Odwrócony wyświetlacz LCD wyświetla prędkość, podczas gdy inne dostępne informacje obejmują licznik kilometrów, licznik podróży, wskaźnik paliwa, średnie zużycie paliwa i wskaźnik zatrzymania na biegu jałowym

Model 2018 PCX125 będzie dostępny w czterech wersjach kolorystycznych:

Biały – Pearl Cool White

Czarny – Pearl Nightstar Black

Czarny mat – Matt Carbonium Grey Metallic

Czerwony – Pearl Splendor Red

3.2 Podwozie

  • Nowa stalowa rurowa rama
  • Przesunięty na tył amortyzator ze zmienioną sprężyną i większym skokiem
  • Lżejsze 8-szprychowe koła zastąpiono wersją 5-szprychową
  • Większe opony poprawiają prowadzenie i zmniejszają zużycie paliwa

Model 2018 PCX125 ma nowe podwozie; stalową ramę o konstrukcji kołyskowej poprzedniego modelu zastąpiono stalową ramą typu kołyskowego.

To poprawiło poręczność prowadzenia i wyczucie maszyny, nie tracąc nic z łatwości w manewrowaniu w mieście, z której słynął PCX, a także przyjazności dla użytkownika i zrelaksowanej pozycji kierowcy. Również (po raz pierwszy na skuterze Honda) dotychczasową stalową konstrukcję podtrzymującą owiewki zastąpiono plastikową – to i przeprojektowanie ramy pozwoliło zmniejszyć wagę o 2,4 kg, co dodatkowo wpłynęło pozytywnie na osiągi.

Rozstaw osi jest o 2 mm krótszy i wynosi 1 313 mm, ale geometria układu kierowniczego pozostaje niezmienna, z kątem główki ramy 27 ° i wyprzedzeniem 85 mm. Całkowita masa własna wynosi 130 kg. Zarówno przednie jak i tylne koła są lżejsze i używają cieńszych obręczy,

Dzięki zastosowaniu pustej w środku piaście zredukowano wagę o 7% (0,2 kg), podczas gdy tył oszczędza 11% (0,5 kg). Rozmiary opon są również większe: 100/80-14 z przodu i 120/70-14 z tyłu (w przeciwieństwie do 90 / 90-14 i 100 / 90-14) co w połączeniu z nowymi kołami zapewnia nie tylko lepszy balans i prowadzenie ale również przyczyniają się do zwiększenia oszczędności paliwa dzięki zmniejszeniu ugięcia opony.

Przednie widelce 31 mm są niezmienione z 89-milimetrowym skokiem osi, ale tylne amortyzatory są przeniesione na tylną część silnika. Zastosowano w nich 3-stopniowe sprężyny (zamiast podwójnych), dzięki temu jazda jest płynniejsza, zarówno na wyboistych ulicach miast, jak i poza nim.

Jednokanałowy układ ABS działa na przedni hamulec.

3.3 Silnik 

  • Produkuję szybciej moc maksymalną bez straty momentu obrotowego
  • Nowy wlot i wydech pozwalają na osiągnięcie wzrostu obrotów maksymalnych
  • Bardzo niskie spalanie pozwala na zasięg ok 400km+ na zbiorniku paliwa

Silnik SOHC chłodzony cieczą, jednocylindrowy, dwuzaworowy, o pojemności 125 cm3, wzmocniony technologią Smart Power (eSP) zasilający PCX125 zapewnia trwałość i doskonałe osiągi, np.: podczas ruszania spod świateł; a także cichą, płynną pracę i zredukowaną emisję CO2.

Na tym etapie rozwoju silnika skupiono się na zwiększeniu mocy przy wysokich obrotach – bez utraty momentu obrotowego – w celu poprawienia osiągów w wyższych zakresach prędkości. Moc szczytowa wzrosła o 0,3 kW do 8,99 kW przy 8500 obrotach na minutę, przy maksymalnym momencie obrotowym 11,8 Nm przy 5000 obr./min.

Ten cel osiągnięto m.in. powiększając airbox, który ma teraz o 1L większą objętość niż poprzedni projekt (możliwe to było dzięki przesunięciu tylnego amortyzatora za silnik, na koniec pojazdu). Wlot znajduje się po lewej stronie, a położenie i profil wewnętrznych części zostały zmienione, aby umożliwić możliwie płynną ścieżkę przepływu powietrza.

Powiększono o 2mm (do 26 mm) korpus przepustnicy, który pobiera teraz więcej powietrza, a wewnętrzne elementy wydechowe zostały zoptymalizowane w celu poprawy przepływu i wyposażone w większy, trójdrożny katalizator.

Kompaktowa chłodnica – zintegrowana z zewnętrzną stroną prawej skrzyni korbowej – wykorzystuje nową konstrukcję osłony z większą objętością w obydwu portach wydechowych, aby poprawić transmisję gorącego powietrza. To ulepszenie oznacza mniejszy wentylator – (o 7 mm) o średnicy 125 mm, ze zmienionym kształtem śmigieł – zapewnia to bardzo wydajne chłodzenie bez potrzeby stosowania większej chłodnicy, aby poradzić sobie z dodatkowym ciepłem generowanym przez zwiększoną moc.

Przeprojektowano również lewą część skrzyni korbowej i koła zdawczo-napędowe pasowej przekładni bezstopniowej V-Matic, które są teraz większe i mają zmodyfikowane profile rozszerzające zakres przełożeń. Ta zmiana utrzymuje przyspieszenie w zakresie niskich prędkości (w porównaniu do poprzedniego modelu) i zapewnia liniowe – i silniejsze – przyspieszenie przy średnich i dużych prędkościach. Zmniejszono także tarcie paska, co umożliwia osiągnąć niewiarygodnie niskie zużycie paliwa pozwalając przejechać 47,6km na jednym litrze benzyny (bez trybu start/stop, zgodnie z WMTC). Dzięki temu zbiornik o pojemności 8,0 litrów zapewnia zasięg ponad 400 km.

W trybie start/stop silnik automatycznie jest wyłączany po trzech sekundach i ponownie uruchamiany natychmiast po przekręceniu manetki gazu. Działanie tego systemu jest wręcz idealne dzięki ACG i systemowi wahadłowemu, który ustawia zawory i tłok w pozycji przed wlotem powietrza oraz mechanizmowi dekompresyjnemu, który redukuje opory rozruchu wynikające z kompresji.

System Start/Stop ma funkcję „odczytu” poziomu naładowania akumulatora i automatycznie wyłącza się w sytuacjach awaryjnych, aby uniknąć nadmiernego obciążania baterii, gdy jest ona rozładowana. Sam akumulator to duża jednostka YTZ8V o długiej żywotności.

Elektronicznie sterowany bezszczotkowy rozrusznik ACG jest zintegrowanym elementem montowanym bezpośrednio na końcu wału korbowego, służącym jako rozrusznik i alternator. Silnik obraca się bezpośrednio, eliminując hałas spowodowany sprzężeniem zębatym lub zazębieniem.

Znaczny wpływ na oszczędność paliwa i osiągi silnika ma sam jego układ (projekt), który opiera się na wielu technologiach o niskim współczynniku tarcia. Cylinder offsetowy zmniejsza tarcie spowodowane kontaktem tłoka z cylindrem i pracę zaworów, efektywnie przekazując energię spalania do wału korbowego. Kompaktowa komora spalania i zoptymalizowany czas zapłonu łączy się ze skutecznym chłodzeniem komory spalania, aby zwiększyć odporność na spalanie „stukowe”. Skok i średnica tłoka wynoszą52,4mm x 57,9mm, przy współczynniku kompresji 11,0: 1.

Ząbkowany kołnierz pierścienia – z niewielkimi przedłużeniami powierzchniowymi – sprawdza każde zniekształcenie średnicy cylindra. Ta konstrukcja obniża napięcie pierścienia tłokowego, zmniejszając tarcie. Łożysko igiełkowe typu „shell” zastosowane na wale wahacza, podczas gdy małe i lekkie rolki działają w połączeniu z profilem krzywkowym i sprężynami zaworu

3.4 Akcesoria 

Asortyment akcesoriów 2018 PCX125 obejmuje: przednią szybę, tylny bagażnik ze stelażem, 35-litrowy kufer górny, grzane manetki, blokadę U-lock i zewnętrzny pokrowiec skutera.

4. Specyfikacja techniczna

SILNIK

Typ

Jednocylindrowy, chłodzony cieczą, SOHC, czterosuwowy, dwuzaworowy

Pojemność

125cc

Średnica i skok tłoka

52.4mm x 57.9mm

Kompresja

11:1

Moc maksymalna

9.0kW @ 8,500rpm

Maksymalny moment obrotowy

11.8Nm @ 5,000rpm

Pojemność oleju

0.9 l

SYSTEM PALIWOWY

Paliwo

Wtrysk elektroniczny PGM-FI

Zbiornik paliwa

8.0 l

Zużycie paliwa

47,6km/l (bez systemu start/stop) wg. WMTC

SYSTEM ELEKTRYCZNY

Zapłon

Elektryczny

Akumulator

12V/7AH (10H)

ACG

255W

NAPĘD

Sprzęgło

Automatyczne, suche, odśrodkowe

Transmisja

V-Matic

Przełożenie

10,65

RAMA

Typ

Rurowa stalowa

PODWOZIE

Wymiary (dł x szer x wys)

1,923mm x 745mm x 1,107mm

Rozstaw osi

1,313mm

Kat główki ramy

27°

Wyprzedzenie

86mm

Wysokość siedzenia

764mm

Prześwit

137mm

Waga na mokro (gotowy do jazdy)

130kg

ZAWIESZENIE

Przód

Widelce 31mm, skok 89mm

Tył

Podwójny wahacz, skok 84mm

KOŁA

Przód

8-szprychowe, aluminiowe

Tył

8-szprychowe, aluminiowe

Felga przód

14M/C x MT2.15

Felga tył

14M/C x MT3.50

Opony przód

100/80-14M/C (48P)

Opony tył

120/70-14M/C (61P)

HAMULCE

Przód

Hydrauliczne, tarcza, zaciski 2-tłoczkowe, ABS

Tył

Bębnowe 130mm

PANEL STEROWANIA I ELEKTRONIKA

Światła

LED

Panel sterowania

LED