Honda NSS300 Forza model 2013

Historia

W 1954 roku, niedługo po powstaniu firmy, Honda zaprezentowała jednocylindrowy skuter Juno K o pojemności 220 cm3, zaś w roku 1962 powstał dwucylindrowy Juno M80 o pojemności 125 cm3. Obie maszyny charakteryzowały się hydrauliczno-mechanicznym przeniesieniem napędu typu Badalini oraz pragnieniem Hondy, aby w jednym pojeździe połączyć ze sobą komfort, praktyczność i dobrą zabawę.

We wczesnych latach 80-tych dwudziestego wieku, popularność skuterów o małej pojemności rosła w Japonii w niewiarygodnym tempie. W 1984 roku zadebiutowała jednocylindrowa Honda Freeway, skuter zaprojektowany po to, aby kierowca i pasażer mogli cieszyć się z jazdy „dalej i szybciej”, zaś w roku 1986 na rynek trafił model Fusion, o charakterze idealnie pasującym do relaksujących przejażdżek.

 

Wprowadzenie

Model Foresight o pojemności 250 cm3, zadebiutował w roku 1996 i zyskał miano „skutera sportowego” dzięki komfortowi połączonemu ze świetnymi osiągami. Wersja tego modelu o pojemności 125 cm3 trafiła do Europy pod nazwą Pantheon.

Honda pomogła w stworzeniu rynku skuterów o większej pojemności, rozwijając pojazdy z silnikami 250-300 cm3 w późnych latach 90-tych. Oryginalny skuter Forza, zaprezentowany w roku 2000, miał sportowy charakter, zintegrowany układ hamulcowy i imponującą ładowność. Został on świetnie przyjęty w Europie, gdzie doceniono jego uniwersalny charakter. Skuter ten sprawdzał się idealnie zarówno podczas dojazdów do pracy, czy szkoły, jak i do rekreacyjnych przejażdżek.

Przez ostatnich 12 lat Forza nieustannie ewoluowała. W 2004 roku otrzymała stworzoną przez Hondę bezstopniową przekładnie S MATIC, CVT (Continuously Variable Transmission), antykradzieżowy, bezkluczykowy system Smart Key, wydajny wtrysk paliwa PGM-FI oraz przestrzeń pod siedzeniem schować można dwa kaski. W 2008 roku dodano ABS, a rok później luksusowe dodatki, jak pakiet Audio i głośniki oraz zmodernizowaną przekładnię S MATIC (z trybem auto shift) i zintegrowanym system C-ABS.

Od debiutu modelu Forza, oczekiwania klientów względem maxiskuterów pozostały w miarę niezmienione. Podobnie jak wielu dojrzałych użytkowników, młodsi motocykliści również przymierzają się do pojazdów większych niż 125 cm3. Badania Hondy wykazały, że dla potencjalnych nabywców najważniejsze są: bezpieczeństwo, wyśmienita jakość wykonania za przystępną cenę, wytrzymałość oraz silnik o odpowiedniej pojemności, który poradzi sobie nie tylko w mieście, ale także na autostradzie. Ważna jest także atrakcyjna, świeża stylistyka.

W odpowiedzi na wszystkie te potrzeby, Honda przygotowała nowy model NSS300 Forza, który imponuje w każdym aspekcie. Kenichi Sueda, Lider Projektu NSS300 Forza: „Naszą misją jest odczytywanie kierunku zmieniających się czasów i dopasowywanie do nich naszych produktów. Tak powstał model NSS300 Forza, maxiskuter, który równie dobrze odnajduje się manewrując w ciasnych, miejskich uliczkach, jak podczas pokonywania długich dystansów na autostradach. Jako osoba odpowiedzialna za jej rozwój, mam nadzieję, że NSS300 Forza, maszyna idąca w duchu trzech głównych filarów kluczowych dla Hondy: środowiska, bezpieczeństwa i zabawy, będzie wyznaczała kierunek, dając naszym klientom na każdym krańcu świata radość z posiadania Hondy, która łączy w sobie osiągi, jakość i przystępną cenę.”

 

Przegląd modelu

W początkowej fazie rozwoju nowego skutera, inżynierowie Hondy debatowali na temat tego, jak, dlaczego i gdzie ludzie na całym świecie używają swoich skuterów. Nie tylko obecnie, ale też jak będą to robić w przyszłości. Przeanalizowano każdy aspekt i szczegół, dzięki czemu NSS300 Forza został zaprojektowany tak, aby idealnie pasować do codziennego życia, nie tylko do przemieszczania się z miejsca na miejsce, ale także podróżowania i jazdy o charakterze sportowym. Wystarczająco duży, aby dwie dorosłe osoby mogły nim podróżować w komfortowych warunkach, skuter NSS300 Forza charakteryzuje się także owiewkami zapewniającymi świetną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i dysponuje miejscem na schowanie dwóch kasków pod siedzeniem. Jednocześnie nie jest za duży, pozwalając na bezproblemowe poruszanie się w ciasnych zakamarkach. Choć NSS300 Forza musi dobrze prowadzić się przy wyższych prędkościach, to łatwe manewrowanie w korkach także jest bardzo ważne.

Silna i wytrzymała, lekka rama stalowa typu underbone, łączy zwinność na zatłoczonych ulicach i stabilność przy większych prędkościach. Przednie widelce teleskopowe o średnicy 35 mm, podwójny tylny amortyzator i podwójny, aluminiowy wahacz, gwarantują komfortowe i pewne prowadzenie, podczas gdy wydajne pojedyncze tarcze hamulcowe z przodu i tyłu wspomagane są zintegrowane systemem CBS.

NSS300 Forza napędzana jest jednocylindrowy, czterosuwowym silnikiem, o pojemności 279 cm3,charakteryzującym się niskim spalaniem, elastycznością i świetnym zachowaniem przy wyższych prędkościach. Przeniesienie napędu odbywa się poprzez pas i automatyczną skrzynię V-Matic. Żwawo reagujący silnik zapewnia więcej niż wystarczająco dużo mocy do jazdy po autostradzie oraz natychmiastowe przyspieszenie w ruchu miejskim.

 

Kluczowe cechy

Podwozie NSS300 Forza zaprojektowano, aby w każdych warunkach oferowało użyteczność i komfort maxiskutera, połączone z radością z jazdy. Forza ma być również łatwa w prowadzeniu i dawać satysfakcję każdemu, kto jej dosiądzie – od początkującego użytkownika jednośladów, po motocyklowego weterana. Pozycja za kierownicą jest łatwa do przyjęcia i wygodna dla każdego, niezależnie od wzrostu.

Wyjątkowo mocna i wytrzymała, stalowa rama rurowa zapewnia pewne i komfortowe prowadzenie w każdych warunkach. Wykorzystując opatentowaną przez Hondę technologię, jest wykonana z dwóch części (sztywnej i elastycznej), połączonych razem przy pomocy analizy CAE (Computer Aided Engineering). Sztywna część, o prostej strukturze, łączy górne elementy od główki do tylnej części ramy, podczas gdy elastyczna część łączy w całość wszystkie dolne elementy. Wykorzystując dolne, pływające łączenie z silnikiem, balans sztywności ramy został jeszcze bardziej zoptymalizowany, zapewniając kierowcy lepsze wyczucie, przy jednoczesnym ograniczeniu wibracji. Kąt nachylenia główki ramy i wyprzedzenie wynoszą odpowiednio 27° i 89 mm, a rozstaw osi 1547 mm. Wymiary (długość x szerokość x wysokość) to: 2166 mm x 753 mm x 1189 mm, zaś masa własna (z płynami) to 192 kg.

Odlewane z aluminium 14” koła z przodu i 13” z tyłu o szerokości 3” oraz oponami 120/70-14 z przodu i 140/70-13 z tyłu, zapewniają bezpieczną stabilność i przyczepność. Na przednią oś trafiła pojedyncza tarcza hamulcowa o średnicy 256 mm i zaciskiem dwutłoczkowym, zaś z tyłu znajduje się tarcza o średnicy 240 mm z pojedynczym tłoczkiem. Opracowany przez Hondę zintegrowany system CBS, w którym dźwignia tylnego hamulca uruchamia także tłoczek w przednim (a klamka

przedniego hamulca odpowiada tylko za przód), pozwala zachować kontrolę i spokój podczas awaryjnego hamowania.

Siedzenie umieszczone dość nisko, na wysokości 716 mm, czyni z NSS300 Forza maszynę bardzo łatwą w prowadzeniu. Podczas gdy smukłe owiewki o szerokości zaledwie 580 mm, razem ze smukłymi podestami na stopy, pomagają w poruszaniu się w gęstym ruchu miejskim. Siedzenie ma ergonomiczny kształt,podnosząc komfort w trakcie jazdy oraz ułatwiając kontakt stóp z asfaltem podczas postojów. Siedzenie podnosi się po naciśnięciu przełącznika, otwierając przestrzeń bagażową zdolną pomieścić dwa kaski. Dla pasażera, podnóżki są rozkładane, a aluminiowy uchwyt dla rąk umieszczono w tylnej części owiewki.

Montaż górnego kufra lub innych akcesoriów wiążę się jedynie z prostym zdjęciem osłony tylnej owiewki. Zasięg przy zbiorniku o pojemności 11,6 litra wynosi 354 kilometry, dzięki spalaniu na poziomie 3,2 l/100 km (tryb WMTC). Wlew zbiornika paliwa znajduje się w tym samym przełączniku, który podnosi siedzenie.

Dobry wygląd i samopoczucie podczas jazdy to kluczowy fakt posiadania skutera, niezależnie od wieku użytkownika, dlatego współczesny design daje NSS300 Forza śmiały wygląd. Owiewki prezentują gładko ułożone kształty, zachowując jednak funkcjonalność. Ochrona przez wiatrem i deszczem przy wyższych prędkościach jest wyśmienita, pomimo zachowania zalet zwinnego, kompaktowego skutera miejskiego. Przednią część otacza wyraziste wyciągnięcie nadające elegancji, zaś boczny profil definiuje charakterystyczna linia płynąca od przodu, aż do tylnych lamp .

Dwa schowki w przedniej części są łatwo dostępne. Po lewej stronie znajduje się duży schowek, otwierany przez przycisk znajdujący się przy stacyjce zapłonowej. W jego środku się gniazdko elektryczne i panel pozwalający na łatwy dostęp do podłączenia dodatkowych akcesoriów. Wyświetlacz składa się z prędkościomierza, zegara, licznika przebiegu całkowitego, dwóch liczników przebiegu dziennego, wskaźnika poziomu paliwa i temperatury, a także lampki ostrzegawczej oleju. Światła awaryjne działają także przy wyłączonym zapłonie, a w standardzie znajduje się także boczna podstawka. Podwójne żarówki o mocy 35/35 W i wielozwierciadłowe lampy zapewniają wyśmienitą widoczność w nocy.

 

NSS300 Forza będzie dostępna w kolorach:

Asteroid Black Metallic – Czarny Metalik

Pearl Himalaysa White – Perłowa Biel

NSS300 Forza posiada także HISS (Honda Ingintion Security System), efektywny system anty-kradzieżowy. Jeśli ID chip zadokowany w kluczyku nie zgadza się z tym w ECU, silnik się nie uruchomi. Dzięki temu elektronicznemu systemowi można odjechać skuterem tylko po użyciu jednego z przypisanych kluczyków.

 

Silnik

Napędzający NSS300 Forza czterozaworowy, chłodzony cieczą silnik SOHC o pojemności 279 cm3, bazuje na dobrze znanej jednostce napędowej z modelu SH300i, jednak z charakterystyką mocy zmodyfikowaną tak, aby zapewniać niskie spalanie przy jednoczesnej, ekscytującej jeździe w szerokim zakresie obrotów. Średnica i skok tłoka wynoszą 72 na 68.6 mm, a kompresja 10.5:1. Dźwigienki zaworowe z rolkami w celu zminimalizowania oporów tarcia między, dźwigienką a krzywką wałka rozrządu, a także zamknięta skrzynia korbowa, wpływają na długookresową niezawodność. Zbiornik oleju mieści 1,7 litra.

Offset cylindra wynoszący 5 mm (ze strony wylotowej) redukuje wewnętrzne tarcie, zaś do poprawy chłodzenia użyto CAE (Computer Aided Engineering). Dla bardziej wydajnego spalania dokładnie opracowano przepływy gazów poprzez kształt komory spalania i wyrównanie środkowej części profili kolektorów ssących oraz wydechowych. Automatyczne sprzęgło odśrodkowe współpracuje z przekładnią V-Matic (ustawioną na szybką reakcję przy niskiej prędkości i dobre przyspieszenia) i przeniesieniem napędu pasem. Silnik osiąga moc 24,3 KM (17,9 kW) przy 8250 obr/min i 25,7 Nm momentu obrotowego przy 6000 obr/min. Używając wyjątkowo wydajnego wtrysku paliwa PGM-FI, czujnika tlenu oraz dwurdzeniowego katalizatora w wydechu, jednostka spełnia rygorystyczne normy emisji spalin.

 

Akcesoria

NSS300 Forza może być wyposażony w następujące oryginalne akcesoria Hondy:

– Szyba

– 45-litrowy kufer górny

– 35-litrowy kufer górny

– Płyta mocująca do kufra górnego

– Podgrzewane manetki

– Zestaw Alarmowy Averto

– Pokrowiec

 

Planowane wejście do sprzedaży wiosna 2013 roku. Cena na tą chwilę nieznana.

 

{youtube}VPnAfU8huT0{/youtube}