Honda Forza 300 MY2018

Bez flashy aparatów i zupełnie niepostrzeżenie Honda przedstawia nowość sezonu 2018 – model Forza 300 w zupełnie nowym wydaniu ale ze znanym i cenionym motorem z modelu SH 300. Linia następcy jest spójna z wersją Forza 125 ale oferuje dużo więcej. Wprowadzenie do sprzedaży – wakacje 2018 a zapowiadana cena ma być bardzo konkurencyjna. Zapraszam do zapoznania się z informacją prasową:

Skuter Honda Forza 300 został zaprojektowany całkowicie od nowa – jest lżejszy, bardziej kompaktowy, utrzymany w sportowym duchu, z nowoczesnym wyposażeniem takim jak elektrycznie regulowana szyba, lampy LED, opcjonalny 45-litrowy kufer górny obsługiwany przez Smart Key. Wyposażono go także w Honda Selectable Torque Control (kontrola momentu obrotowego) – pierwszy skuter Honda z HSTC w historii – oraz w nowoczesny panel sterujący.

 

Informacje:

1 Wprowadzenie

2 Opis modelu

3 Podstawowe cechy

4 Akcesoria

5 Specyfikacja techniczna

 

1. Wprowadzenie

Nazwa Forza od dawna ma znaczącą pozycję w linii modelowej Honda. Forza to skutery klasy premium, których produkcja rozpoczęła się w 2000 roku: pierwszy model stał się wzorem, łatwy w prowadzeniu, z ogromnym schowkiem, z zaawansowanym układem hamulcowym CBS (combined braking system). Forza znalazła nabywców w w całej Europie, którzy docenili jej wszechstronność podczas codziennego używania.

Forza łącząc swój sportowy charakter z GT, ewoluowała przez kolejne lata. W 2004 roku wyposażono ją w skrzynię biegów S Matic (elektronicznie sterowana CVT), Smart Key (bezkluczykowy system zapłonu), nowy układ wtryskowy PGM-FI oraz powiększony schowek pod siedzeniem mieszczący 2 kaski integralne.

W 2005 roku dodano ABS, a w 2008 system audio, unowocześniono skrzynię biegów S Matic, zmieniono system hamulcowy na C-ABS – zwiększając jeszcze bardziej poczucie luksusu i klasy premium. W 2016 zmieniono stylistykę skutera, który oferował komfortowe warunki podróży dla 2 osób nawet na długich dystansach czy autostradzie.

Rok 2018 to całkowita przemiana i od podstaw nowa Forza 300. Model w znacznym stopniu podąża za ogromnym sukcesem projektu Forza 125 (której sprzedaż w ciągu 3 lat w Europie wyniosła ponad 30 000 sztuk), ale zachowuje unikalne cechy skutera klasy GT – tylko teraz w doskonalsza, lżejsza, kompaktowa, sportowa, z zaawansowaną elektroniką na pokładzie.

2. Opis modelu

Forza model 2018 ma agresywny, sportowy wygląd, i jest bardziej smukła, ostrzejsza w kształtach niż poprzedni model. Zmniejszono rozstaw osi i długość pojazdu. Tylne koło jest większe niż w poprzednim modelu, ale mimo to udało się zmniejszyć wagę o 12kg dzięki przeprojektowanemu zawieszeniu i nowej ramie, co zaowocowało zwiększeniem prędkości maksymalnej i zmniejszeniem zużycia paliwa.

Płynnie działająca elektryczna regulacja szyby poprawiła ochronę przed wiatrem w codziennych jazdach jak i dłuższych wyprawach. Kontrolę momentu obrotowego (HSTC) można włączać/wyłącząć odpowiednim przełącznikiem na kierownicy.

Nowoczesny w pełni LEDowy panel zegarów dostarcza wielu dodatkowych informacji dla kierowcy. Akceosoryjny kufer górny jest wyposażony w system Smart Key.

3. Najważniejsze informacje

3.1 Wyposażenie i stylistyka

 • Elektrycznie regulowana szyba sterowana przełącznikiem po lewej stronie kierownicy
 • Nowoczesny panel sterowania
 • Schowek pod siedzeniem na dwa kaski integralne
 • Lampy LED
 • Ostre linie, sportowy, smukły wygląd

Nowa Forza 300 posiada płynną elektryczną regulację szyby w zakresie 140mm sterowaną przełącznikiem na lewej kierownicy. Została ona zaprojektowana tak, aby uzyskać jak najlepszą ochronę przed wiatrem (przepływ powietrza kierowany jest na boki i nad głową kierowcy) i zminimalizować powstający podczas jazdy hałas. Stabilność i komfort przy większych prędkościach oraz przy dłuższych podróżach łatwo można zamienić w poczucie swobody i wolności, gdy szyba jest w najniższym położeniu, dzięki przełącznikowi na kierownicy i płynnej regulacji w zakresie 140mm.

Dwa pełnowymiarowe kaski integralne mogą być schowane w przestrzeni bagażowej pod siedzeniem. Istnieje też możliwość podzielenia schowka, gdy chcemy włożyć tam jeden kask i odzież motocyklowa lub torbę. Dodatkowa skrytka po lewej stronie w przednim panelu owiewek jest wyposażona w zamek – wyposażono ją również w gniazdo zapalniczki 12V. W schowku zmieści się telefon lub butelka na wodę.

Całe oświetlenie w skuterze jest wykonane w technologii LED.

System Smart Key nowej Forza 300 – nie tylko steruje zapłonem i zamkami schowków, ale również umożliwia obsługę opcjonalnego górnego kufra o poj. 45 litrów – po raz pierwszy w historii skuterów Honda. Kluczyk można trzymać w kieszeni – zamek kufra automatycznie się zablokuje, gdy kierowca odejdzie od pojazdu. Oczywiście kufer można zamknąć kluczykiem w tradycyjny sposób. Cały zamek umieszczony jest w dolnej części kufra i łączy się z odpowiednim mechanizmem w tylnej części obudowy skutera.

Na panelu sterowania znajduje się analogowy prędkościomierz, a umieszczony w bocznej części obrotomierz sąsiaduje z wyświetlaczem trybów jazdy, licznikiem przebiegu, zasięgu i innymi wskazaniami komputera, jak średnie zużycie paliwa, czas podróży, temperatura otoczenia, ładowanie akumulatora itp.

Zachowując oryginalność, nowa Forza 300 przypomina swoją mniejszą siostrę Forza 125 – z nowoczesnymi liniami podkreślającymi sportowy charakter skutera. Stylistyka nowej Forzy różni się od poprzedniego modelu, pełnego miękkich linii i zaokrągleń, i charakteryzuje się ostrymi kształtami, dynamicznym wyglądem i kompaktową budową, uzupełnioną dynamicznymi osiągami. Srebrne wstawki z przodu i na bocznych owiewkach zwiększają wrażenie elegancji i klasy premium.

Nowa Forza 300 będzie oferowana w następującej kolorystyce:

Crescent Blue Metallic

Pearl Nightstar Black

Matt Cynos Grey Metallic

Matt Pearl Cool White

3.2 Zawieszenie

 • Kompletnie nowa rurowa, stalowa rama, skuter lżejszy o 12Kg
 • Mniejszy rozstaw kół, zmieniona geometria
 • Kompaktowe wymiary, wyższe siodełko
 • Aluminiowe felgi, tylne 14 cali

Forza 300 model 2018 ma całkowicie nowe zawieszenie, a cały skuter jest lżejszy o 12kg i waży teraz 182kg. Szkielet skutera stanowi rurowa stalowa rama oraz zmniejszony o 35mm rozstaw osi do 1510mm. Kąt główki ramy zmieniono na 26.5° (był 27°), wyprzedzenie stanowi 89mm. Chłodnicę i akumulator umieszczono pomiędzy zbiornikiem paliwa a schowkiem pod siedzeniem, aby zwiększyć centralizację masy.

W porównaniu do poprzedniczki, nowa Forza 300 jest krótsza o 25mm osiągając 2140mm. Siedzisko podniesiono (o 62mm) do 780mm, co w sposób naturalny spowodowało wyprostowanie pozycji kierowcy, a co za tym idzie, ułatwiło obserwację drogi. Kierownica jest o 2mm węższa osiągając 755mm, w centralnej części 580mm a na wysokości lusterek 860mm – kompaktowe wymiary znacznie ułatwiają manewrowanie pojazdem na zatłoczonych ulicach.

Masywne 33mm widelce przednie pracują w parze z podwójnym amortyzatorem tylnym z 7-stopniową regulacją napięcia wstępnego i aluminiowym wahaczem.

Aluminiowe przednie koło ma 15cali i opony 120/70-15, tylne 14calowe (większe niż w poprzednim modelu w celu lepszego komfortu jazdy) wyposażono w oponę 140/70-14.

Pojedyncza tarcza przednia ma 256mm, tylna 240mm, system hamulcowy to 2-kanałowy ABS zapewniający doskonałą wydajność hamowania, szczególnie na śliskich nawierzchniach.

3.3 Silnik

 • Lepsze przyspieszenie, większa prędkość maksymalna, mniejsze zużycie paliwa
 • Honda Selectable Torque Control (HSTC) czyli kontrola momentu obrotowego jako standardowe wyposażenie
 • HSTC można wyłączyć przełącznikiem po lewej stronie kierownicy

W nowej Forza 300 zastosowano ten sam silnik co w legendarnych SH300: 279cc, chłodzony cieczą, wtrysk, SOHC, 4 zawory/cylinder. Charakterystyka pracy została jednak „podkręcona” poprzez zmiany w głowicy, inne czasy otwarć zaworów i zastosowanie odmiennych świec zapłonowych w celu maksymalizacji osiągów w pełnym zakresie od niskich do wysokich obrotów przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa.

Średnica I skok tłoka wynoszą: 72mm x 68,5mm, kompresja 10,5:1. Maksymalna moc 18.5kW osiągana jest przy 7000rpm, moment obrotowy 27,2Nm przy 5750 obr./min. Zmniejszenie wagi o 12Kg wzmacnia pozytywnie osiągi skutera: przyspieszenie 0-200m w 11,1s (o 0,3 s lepiej od poprzedniego modelu), prędkość maksymalna 129km/h (2 km wyższa od poprzedniej wersji). Zużycie paliwa: na jednym litrze można przejechać 31km (zgodnie z normą WMTC). Zbiornik paliwa mieści 11,5 litra, zasięg wynosi ponad 350km.

Całkowitą nowością jest zastosowanie HSTC (kontrola momentu obrotowego) – po raz pierwszy w historii skuterów Honda. HSTC wykrywa wszelkie różnice w prędkości przedniego i tylnego koła, wylicza na podstawie specjalnych algorytmów potencjalne ryzyko uślizgów i odpowiednio ingeruje w moment obrotowy dostarczany przez silnik poprzez zmianę ilości dostarczanego paliwa do cylindra, a przez to zwiększenie przyczepności tylnego koła. HSCT można włączyć/wyłączyć poprzez przełącznik po lewej stronie kierownicy. Kontrolka „T” na panelu sterującym zapala się za każdym razem, gdy system zadziałał ingerując w pracę silnika.

Silnik Forza 300 został skonstruowany od podstaw – rolkowe dźwigienki zaworowe, łożyska ślizgowe wału korbowego oraz nowe uszczelnienie skrzyni korbowej, zapewnia długotrwałą niezawodność.

Pojemność oleju wynosi 1,7 litra. Automatyczne sprzęgło pracuje ze skrzynią V-Matic (z przełożeniami umożliwiającymi szybką reakcję przy małych prędkościach i wzmacniającymi efekt przyspieszenia), a napęd przenoszony jest paskiem.

4. Akcesoria

Użytkownik nowej Forza 300 będzie miał do dyspozycji wiele akcesoriów, m.in.:

Kufer górny 45-litrów z systemem Smart key

Stelaż pod standardowy kufer górny

Torby wewnętrzne do kufra i schowka

Podgrzewane manetki

Alarm

5. Specyfikacja techniczna

Silnik

Typ silnika

4-suwowy, 4 zawory na cylinder, chłodzony cieczą

Pojemność skokowa

279cm3

Średnica cylindra x skok tłoka

72mm x 68,5mm

Kompresja

10,5:1

Moc maksymalna

25,16 KM (18,5 kW) @ 7000 obr./min.

Maksymalny moment obrotowy

27,2 Nm @ 5750 obr./min.

Zbiornik oleju

1,7 L

UKŁAD PALIWOWY

Wtrysk

PGM-FI

Pojemność zbiornika paliwa

11,5 L

Zużucie paliwa

3,2 l/100km

SYSTEM ELEKTRYCZNY

Starter

Elektryczny

Akumulator

12V-8,6 AH

ACG

340 W

UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU

Sprzęgło

Automatyczne sprzęgło odśrodkowe, suche

Przeniesienie napędu

Pasek

Przełożenie

CVT

RAMA

Typ

Stalowa, rurowa

PODWOZIE

Wymiary (dł. x szer. x wys.)

2140mm x 755 x 1470

Rozstaw osi

1510mm

Kąt główki ramy

26,5°

Wyprzedzenie

89mm

Wysokośc siedzenia

780mm

Prześwit

135mm

Masa własna

182kg

Promień skrętu

2,4m

ZAWIESZENIE

Zawieszenie przednie

Widelce φ33

Zawieszenie tylne

Podwójny amortyzator

KOŁA

Rozmiar obręczy przedniej

15 cali

Rozmiar obręczy tylnej

14 cali

Opona przednia

120/70R15

Opona tylna

140/70R14

HAMULCE

System ABS

2-kanałowy

Hamulec przedni

φ256mm, pojedyncza tarcza

Hamulec tylny

φ240mm, pojedyncza tarcza