Gilera Fuoco 500

Edytor:Mariusz Burgi

 Paląca Gilera

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Koncern Gilera-Piaggio, zdążył przyzwyczaić użytkowników skuterów, że każdy pomysł, przeznaczony do wypuszczenia na rynek, prezentuje w wielu formach. I tak, wszyscy znamy silnik o pojemności 460ccm, który to wylądował chyba w każdym włoskim maxi- skuterze – nie inaczej stało się z ideą trójkołowca koncernu.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Pod znakiem Piaggio na ulice wyjechał MP3 – delikatny, spokojny, można by rzec o „rubensowskich” kształtach, pół skuter, pół „samochód”. Wersja spod znaku dwóch obręczy wygląda na jej absolutne przeciwieństwo. Fuoco – z włoskiego „ogień”, „płomień” – bo tak nazywa się pojazd Gilery, ma szokować i zadziwiać. Jest to kolejna propozycja Gilery, zaraz po Nexusie, która rozgrzewa, nie tylko z nazwy, wyobraźnię tych co ją zobaczą.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Technologia dwóch kół przednich, połączona z rewolucyjnym 4 kierunkowym zawieszeniem, oraz nowa jednostka napędowa Master 500ie, z podwójnym zapłonem, gwarantują Gilerze maksymalne bezpieczeństwo oraz sportową charakterystykę.

W stalowej ramie bije mocne i solidne serce: nowy, czterosuwowy jednocylindrowiec , który posiada podwójny „wystrzał mieszanki”, 4 zawory i oczywiście elektroniczny zapłon. Pojemność nowego silnika została powiększona do 492ccm, przez co dostajemy 40KM przy 7250 rpm oraz moment obrotowy rzędu 42 Nm przy 5,5 tys obr/min.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Wprowadzenie dwóch świec zapłonowych pozwoliło na lepsze spalanie mieszanki wewnątrz cylindra, a w efekcie obniżenie hałasów wydobywających się z silnika i ograniczenie emisji spalin. W rezultacie otrzymujemy silnik elastyczny w średnich i niskich obrotach, który pozwala rozpędzić „włoski ogień” do 145 km/h w pełni respektując normy emisji spalin Euro 3. W/g producenta przyśpieszenie Fuoco od 0- 100 km/h nie powinno zajmować więcej niż 8 sekund, co należy uznać za wynik naprawdę niezły.

Wyposażony w system blokowania przechyłu przedniego zawieszenia, Fuoco jest w stanie stać pionowo bez potrzeby używania stopki centralnej. Patent ten pozwala na zaparkowanie skutera praktycznie w każdym miejscu, oraz nie zmusza do podpierania się nogą podczas postoju na światłach. Całość dopełnia tylne, 14- to calowe koło, obite oponą o wymiarach 140/70. Za wyhamowanie Gilery odpowiadają 3 tarcze o rozmiarze 240mm, na każdym kole po jednej, oraz zaciski z podwójnymi tłoczkami.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Fuoco 500ie będzie dostępne od maja 2007 w kolorach: czerwony emotion met, szary Excalibur met, czarny demon mat. Przewidywana gama akcesoriów fabrycznych zawierać będzie: kufer 42L, miękka torba/plecak z możliwością montażu na płycie od kufra, szyba regulowana, zestaw uchwytów, Tom Tom nawigator z kitem montażowym, pokrowiec na nogi oraz na cały pojazd, a także alarm.

Cena ani termin wprowadzenia Fuoco na naszym rynku bliżej nieznane.

Dane techniczne:
Silnik: jednocylindrowy SOHC, z podwójnym zapłonem, z elektronicznym wtryskiem paliwa, chłodzony cieczą, 4V,
Pojemność: 492 ccm
Średnica: 94mm
Skok: 71mm
Kompresja: 10÷11:1
Moc maxymalna: 28.11kW (40KM) @ 7250rpm
Moment obrotowy: 42,23 Nm @ 5500rpm
Wysokość siedziska: 785mm
Masa własna: 244kg
Zbiornik paliwa 12litrów (1,8 rezerwy)

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć