Era hybryd – Piaggio HyS

Edytor:Dee Jay

Powoli świat motoryzacji zaczyna się przyzwyczajać do pojęcia silnia hybrydowego. Takie jednostki od pewnego czasu stosowane są w samochodach czołowych producentów takich jak Toyota czy Lexus. Parę tygodni temu, przedstawiliśmy informację o planach stworzenia pierwszego hybrydowego skutera w firmie z Pontedery. I tak przy okazji prezentacji najnowszej Vespy S, Piaggio oznajmiło, że od 2008 roku będzie w stanie zaopatrzyć rynek pierwszymi HyS’ami (Hybrid Scooter) wyposażonymi w dwa silniki – endotermiczny, oraz elektryczny, umieszczony bezpośrednio na kole napędowym… W praktyce do czynienia mamy z przełożeniem technologi zastosowanej w Toyocie Prius do MP3, z możliwością wyboru przez kierującego sposobu napędzania skutera. Efekty są takie, że przy wykorzystaniu samego silnika elektrycznego, mamy do dyspozycji ok. 20 kilometrową trase, przy prędkości 60 km/h.Ładowanie akumulatorów odbywa się przy użyciu tradycyjnej wtyczki do kontaktu, oraz z odzysku energi pasywnej (z hamowania).

WIĘCEJ MOCY.
Zaskoczeniem może być fakt, że w momencie gdy obydwa silniki „współpracują” gwarantują znaczący potencjał osiągów sięgający 85%, podczas gdy spalanie sięga 1,67 l/100km. Kolejnym plusem HyS’a są otwarte bramy wszystkich miejskich centr, zamkniętych dla tradycyjnego ruchu ulicznego.

PRZYSZŁOŚĆ W LICIE.
Dostępne obecnie prototypy hybrydowych skuterów wyposażone były w zwyczajne ołowiowe akumulatory – duże i ciężkie – jednak za rok, gdy pojazdy te mają pojawić się na ulicach, energia kumulowana będzie w nowoczesnych litowych bateriach, lżejszych o ok 70%, a także o połowę mniejszych, z 6 krotnie dłuższą żywotnością.
Obecnie w hybrydę zaopatrzone zostały 3 pojazdy. MP3 z silnikiem 250ccm (2.5 kW), X8 125 (2.5 kW) i Vespa 50 (1kW). We wszystkich trzech rozwiązanie było to samo – jednostka elektryczna zamontowana była na tylnym kole. W MP3 silnik ten dodatkowo miał opcję biegu wstecznego. W testowych pojazdach można było stosować 5 trybów jazdy. Pierwszy z wykorzystaniem samego silnika elektrycznego i stopniowo przez kolejne pozycje, aż do ostatniej gdzie mamy 100% osiągów przy tradycyjnym silniku.