Elektryczny Trójkołowiec… Vectrix VX-3 Li+

Edytor:M@rkiz

W maju w podwrocławskiej fabryce Vectrixa rusza produkcja nowego modelu maxi skutera elektrycznego o symbolu VX-3 Li+. Tym samym Vectrix dołącza do wąskiej grupy producentów oferujących skutery z 2 kołami z przodu i jednym z tyłu.
Trójkołowiec Vectrixa posiada taki sam silnik firmy Parker (Brushless DC, 21kW, 65Nm), ramę z aluminium, zestaw baterii (LiFePO4, 42Ah, 5,4 kwh) wbudowaną ładowarkę (1,5 kwh, 110V/230V) oraz elektronikę jak jednośladowa wersja VX-1. Również tzw. buda pozostała prawie w niezmienionym kształcie oprócz minimalnie szerszego przodu. Jedynie znaczną i odczuwalną różnicą mając wpływ na osiągi jest masa pojazdu – 238 kg, czyli prawie 30 kg więcej od modelu VX-1Li+, który wg producenta przyśpiesza od 0 do 80 km/h w 6,25 sek. a „trójce” zajmuje to 8,25 sek. V max jest taka sama i wynosi 110 km/h. Szacowany zasięg modelu VX-3 Li+ to 80 -128 km, ale wg mnie przy tej wadze i zwiększonych oporach toczenia realnie do osiągnięcia jest maksymalnie 100 km w ruchu miejskim.
Trókołowiec posiada elektryczną blokadę przedniego zawieszenia, której uruchomienie powoduje „usztywnienie” się motocykla w pozycji wyprostowanej, w tym trybie prędkość jazdy jest ograniczona do 5 km/h. Jak dla mnie jest to fantastyczna sprawa przy manewrach parkingowych i cofaniu, nie odczuwa się wtedy tak tej dużej masy skutera. Używając przełącznika Kill-Switch uruchomiamy elektryczny hamulec postojowy. Na wszystkich kołach założone są hamulce tarczowe firmy Brembo.
Przewidywana cena modelu VX-3 Li+ na rynek UE to 12.000 euro plus vat. Jest to o 2 tys. euro więcej od ceny wersji tradycyjnej (VX-1 Li+).

M@rkiz