BMW 2012- C600 Sport i C650 GT

Edytor:dr.big

BMW zaprezentowała dwa nowe skutery, bazujące na wspólnych rozwiązaniach technicznych. Są to BMW C 600 oraz BMW C 650 GT, pozwalające wybrać skuter przeznaczony do jazdy turystycznej i miejskiej, a nawet tej bardziej sportowej. Oba skutery produkowane są w berlińskiej fabryce BMW w dzielnicy Spandau. My ze swojej strony, od razu prezentujemy ten, w naszym mniemaniu ważny fakt na łamach naszego Klubu Burgmania.net.

Mamy nadzieję, że całkowicie nowy skuter w dwóch całkowicie odmiennych odsłonach ożywi rynek maxi i pokaże, że wprowadzanie zmian i nowych modeli jest w tym segmencie potrzebne i opłacalne.

Dwa maxiskutery pozwalające na dynamiczną oraz turystyczną jazdę
ze stajni BMW.

Dwa odmienne charaktery tych skuterów pozwalają na powiększenie grupy odbiorców na zasadzie: „ dla każdego coś miłego“. Znajdziemy tu skuter miły osobie preferującej sportowy typ jazdy i sportową sylwetkę C 600 Sport oraz C 650 GT przeznaczony dla klientów poruszających się z większym bagażem i bardziej komfortowo na dłuższych dystansach.

Silnik to naprawdę mocny dwucylindrowiec BMW.

Dwucylindrowy, rzędowy silnik C 600 Sport i C 650 GT jest nowym sercem opracowanym przez BMW, o pojemności 647 ccm. Moc silnika w obu modelach osiąga 60 KM (44 kW) przy 7500 obrotów/minutę, a maksymalny moment obrotowy 66 Nm przy 6000 obrotów/minutę. Przeniesienie mocy odbywa się za pomocą bezstopniowej skrzyni CVT (Continuously Variable Transmission).

Aby obniżyć środek ciężkości zmieniono kąt podniesienia cylindrów o 70 stopni, co robi moduł silnika i przeniesienia napędu prawie całkiem płaskim. Charakterystyczny odgłos oraz niewielkie drgania są rezultatem przesunięcia czopów wału o 90 stopni, zapłonu na 270 stopni i dodania dwóch wałków wyrównoważających.
Zasilaniem w paliwo tego ośmiozaworowego silnika z dwoma wałkami rozrządu (DOHC) powierzone zostało wtryskowi paliwa. Sucha miska olejowa z podwójną pompą oraz wydajny system chłodzenia dbają o właściwe obciążenie termiczne tego silnika.

System wydechowy wykonany jest ze stali nierdzewnej i spełnia wszystkie normy przeznaczone dla jednośladów, a katalizator oraz sonda lambda pozwalają na spełnienie obowiązującej w przyszłości normy spalin Euro 4.

Zawieszenie pozwala na płynną i stabilną jazdę w każdym zakresie prędkości.

Zawieszenie spełni pokładane w nim oczekiwania, przód to dwie kolumny o przekroju 40 mm, pracujące w znanym za motocykli układzie Upside-down (USD). Zawieszenie tylne to usytuowany leżąco amortyzator oferujący, podobnie jak przednie USD, 115 mm skoku. Opony i koła mają rozmiary: Przód 120/70 R15 oraz tył 160/60 R15.

Układ hamulcowy z systemem ABS.

Nowy skuter C 600 Sport i C 650 GT mają też idealnie dobrane układy hamulcowe na które składają się dwie duże tarcze przedniego koła oraz jedna tylnego, gdzie wszystkie 3 tarcze mają przekrój 270 mm. System hamulcowy uzupełnia niezawodny ABS.

Funkcjonalny kokpit oraz opcjonalne światła w technologii LED przeznaczone do jazdy dziennej.

Zegary nowych skuterów BMW to oczywiście wyświetlacz LCD ze zintegrowanym obrotomierzem, analogowym prędkościomierzem oraz innymi gadżetami, które w tej klasie są zazwyczaj niedostępne.

Po raz pierwszy oferowana jest przez BMW w swoich skuterach C 600 Sport oraz C 650 GT opcjonalna funkcja świateł dziennych LED oraz funkcja „Way- Home” oświetlająca drogę po zaparkowaniu.

C 600 Sport oferuje światową nowość pod nazwą FlexCase.

FlexCase w modelu C 600 Sport to bardzo nowoczesny i innowacyjny system powiększający przestrzeń bagażową przy postoju. Pozwala on zachować w czasie jazdy sportową sylwetkę skutera, bez przymusu zakładania dodatkowego i kosztownego kufra potrzebnego zazwyczaj na schowanie 2 kasków. System FlexCase powiększa zdecydowanie przestrzeń bagażową i pozwala na zdeponowanie tych kasków na postoju w schowku pod kanapą.

Różnice pomiędzy C 600 Sport i C 650 GT.

Sportowy i dynamiczny skuter BMW C 600 Sport charakteryzuje się odpowiednio do linii dynamiczną pozycją za kierownicą. Odpowiedzialnym za taką pozycje jest ergonomiczne ustawienie trzech parametrów jakimi są: oparcie dla stóp, kanapa oraz manetki kierownicy. Amatorom dłuższych podróży na pewno bardziej przypasuje model BMW C 650 GT, który oferuje ergonomię odpowiadającą tej znanej z turystyków. Podobnie jest z ergonomią oferowaną w tym modelu na siedzeniu pasażera. Ma w tym pomóc większa owiewka oraz możliwość ustawiania jej elektrycznie. W modelu Sport, szyba ustawiana jest w 3 pozycjach, ale tam dzieje się to jedynie mechanicznie.

Reflektor, kierunkowskazy, tylna lampa.

C 600 Sport: przednie kierunkowskazy zintegrowane w owiewkach, przedni podwójny reflektor posiada dwa światła pozycyjne umiejscowione z dwóch stron, lampa tylna LED oraz typowo motocyklowe kierunkowskazy LED.
C 650 GT: przednie kierunkowskazy zintegrowane w lusterkach, przedni podwójny reflektor ze światłem pozycyjnym w kształcie trzech pionowych kresek pomiędzy nimi, zintegrowana z kierunkowskazami lampa tylna LED .

Przestrzeń bagażowa.

C 600 Sport posiada nowość w dziedzinie zagospodarowania bagażu na postoju o nazwie FlexCase. Pomimo bardzo smukłej i sportowej linii, pod kanapą w trakcie postoju mieszczą się dwa kaski. C 650 GT ma bardzo duży, mieszczący 60 litrów schowek pod kanapą. Schowek ten mieści dwa kaski oraz dodatkowo drobiazgi przydatne w skuterowych wycieczkach.

Na dobry początek to tyle. Mamy nadzieję, że udało się nam przybliżyć niektóre dane tego skutera dostępnego w dwóch różnych odsłonach. Wydaje się nam, że żaden skuteromaniak nie przejdzie obok tych BMW bez okazania zainteresowania, bo oferta jest na pewno ciekawa.

BMW wypuszczając na rynek skuter w dwóch szatach, zdecydowanie wysunęło się na jedno z czołowych miejsc wśród producentów oferujących maxiskutery. My wszyscy długo na ten krok czekaliśmy, ale w końcu nasze oczekiwania zostały z nawiązką nagrodzone. I w końcu mamy o dwa dwucylindrowe skutery więcej.

Tekst: dr.big
Foto: BMW Deutschland