Hity południa EU w teście porównawczym, Honda SH 125 vs Kymco People 125 GTi

Honda SH to skuter, który przez ponad 30 lat bytności na rynku zdobył sobie ogromną rzeszę fanów na całym świecie. Były takie okresy (rok 2008) gdzie we Włoszech sprzedano łącznie wszystkich modeli SH (125, 150, 300 >nasz test<) ponad 50 tysięcy sztuk! Co ciekawe, już wtedy Kymco zaczynało mocniej deptać po piętach Hondzie. W analogicznym okresie Tajwańczycy sprzedali blisko 10 tysięcy konkurencyjnego modelu People we wszystkich wersjach silnikowych (GTi 300 >nasz test<). Dziś południowcy nie kupują już tak masowo nowych skuterów jednak proporcja SH vs People pozostała podobna. Postanowiliśmy sprawdzić z czego to wynika i przeprowadziliśmy dla Was test porównawczy aktualnych modeli z ostatnio bardzo popularnymi jednostkami napędowymi o pojemności 125.

Wygląd

To nie jest kategoria w której skutery 125 na dużych kołach będą prężyć muskuły. Chude sylwetki mają pozwolić na łatwe kierowanie i bycie mega zwrotnym. Uroda jest tutaj sprawą drugo… lub trzeciorzędną. Kymco wydaje się być w tym duecie skuterem, który wygląda bardziej bojowo i okazale, gdzie Honda pozostaje raczej skromna ale trudno nazwać jej linie mało ciekawymi. Główne elementy nadające jej szyku to przedni chromowany uśmiech na przedniej owiewce oraz kufrze. W Kymco mamy led’owe światła pozycyjne, kierunkowskazy (nota bene super widoczne z tyłu!) a także poważnie wyglądający tłumik . Reszta wydaje się być tym z czego znamy te modele od lat czyli pionowa przednia owiewka, kierownica wysoko, podłoga płasko i tylna część karoserii sięgająca od podłogi aż po tylną lampę. Mało atrakcyjnie? Nie ważne, ma być łatwo i praktycznie.

Hasło klucz: Praktyczność!

Rozmawiałem kiedyś we Włoszech z dealerem Hondy. Na moje pytanie dlaczego SH jest najchętniej kupowanym skuterem w całej Italii usłyszałem: „Bo tym skuterem pojedzie nastolatka, facet z neseserem i babcia”. Krótko mówiąc spektrum odbiorców jest szerokie a wszystkim zależy na tym samym… jeździe jak na rowerze tylko szybciej i najtaniej jak to możliwe. Wydaje się, że zamierzenia zostały osiągnięte. SH 125 o masie 135 kg. (z ABS) i szerokości 740 mm posiada promień zawracania 1.9 m! W praktyce podczas przeciskania się w korkach Hondą możemy zrobić to samo co jadąc rowerem a wślizgując pomiędzy stojące w korku auta, jadąc „międzypasem” jedynym ograniczeniem są… nasze ramiona.

Na tym tle People GTi wydaje się być skuterem z wyraźną nadwagą. Wersja bez ABS’u jaką testowaliśmy waży 162 kg, co momentalnie czuć podczas stawiania na centralkę czy zawracania w wąskiej uliczce. Nieznacznie większa szerokość (760 mm) zdaje się nie mieć większego znaczenia.”Przełamywanie się” między autami wychodzi ciut trudniej jak w przypadku Hondy, co wynika także z większej długości (12 cm dłużej niż Honda).

Wypada podkreślić, że oba skutery są stworzone do jazdy w ciasnych aglomeracjach a ich drugie imię to „zrobię więcej niż myślisz”.

Napęd, osiągi, ekonomia

Oba skutery mają motory o pojemności 125 ccm ale Kymco z napędem, który montowany jest także m.in w Downtownie deklaruje się większą mocą rzędu 15 KM. Lżejsza Honda ma do dyspozycji 3 KM mniej ale za to może się pochwalić tym samym momentem obrotowym co Kymkacz ale osiąganym ciut wcześniej. Od wartości na papierze dużo ważniejsze są „straty napędu”… i tutaj okazuje się, że słabsza Honda w sprincie spod świateł jest zauważalnie szybsza od Kymco, które to podczas ruszania łapie wyraźną zadyszkę. Dopiero po 2 sekundach łapie cug i wyrywa w ślad za Hondą, która jest już o 3 długości z przodu. Jest to o tyle denerwujące, że podczas sprintów często gubimy równowagę i spowalniamy ruszające auta. Sytuacja się pogarsza, kiedy zabierzemy pasażera. Wtedy szybki start wydaje się być trudną misją, którą dla odmiany Honda zalicza na 5+. Trudno jednoznacznie określić czy to strata idąca z wariatora czy błąd leży w zasilaniu paliwem. Co ciekawe, problem nie jest zauważalny w zakresie 20- 50 km/h czy 50- 80 km/h, w którym to mocniejsze Kymco wyraźnie odchodzi Hondzie. Prędkości maksymalne obu skuterów są zbliżone jednak ze względu na to, że testowy People nie posiadał opcjonalnej szyby jego V-max wydawał się ograniczony. Oba skutery najlepiej czują się w zakresie 80- 90 km/h a prędkość maksymalna to 115 km/h ale Honda dzięki zamontowanej szybie osiągała tą prędkość zauważalnie łatwiej. Osiągi obu skuterów bez problemu pozwalają na jazdę obwodnicami miast chociaż w trasę bym ich nie polecał. Jednym z powodów jest wzmożony apetyt na paliwo. Jeśli wpadniemy na pomysł aby np. wyskoczyć w traskę z Warszawy do Łodzi to jadąc na odkręconym na maxa rollgazie zauważymy, że wskazówka paliwomierza ciągnie nienaturalnie szybko (Spalanie rzędu 3.5 w Hondzie do 4l/100 Kymco). Innym powodem jest spora podatność na wiatr boczny czy brak możliwości wyciągnięcia nóg w przód.

Wróćmy więc do miasta… spalanie jakie deklaruje katalog Hondy to 2.2 l/100 km z załączonym systemem Start&Stop. W praktyce SH w mieście spala średnio ok 2.6 l na setkę a People GTi 3.3l. Na stacji jest miło.

Różnice w jeździe i nastawy zawieszenia

Przesiadając się bezpośrednio z jednego skutera na drugi można odnieść wrażenie, że Kymco prowadzi się bardziej jak typowy motocykl natomiast Honda jest na tym tle nerwowa i wrażliwa na każdy ruch kierownicą. Wynika to przede wszystkim z innego ułożenia kąta główki ramy w Kymco a tym samym większemu wysunięciu osi koła w przód. People to także skuter z bardziej twardo zestrojonym zawieszeniem. O ile wpadnięcie w głębszą studzienkę jadąc Hondą jest „doznaniem” znośnym o tyle na Kymco będzie to już mało przyjemne. Dodatkowo twarość kanapy w Hondzie wydaje się być lepiej dobrana.

Hamulce

Oba skutery mają tarcze na każdej z osi. Honda wyposażyła SH w bardzo dobre hamulce marki Nissin. Dodatkowo testowy egzemplarz miał na pokładzie system ABS, który działa w pełni przewidywalnie i w sytuacjach krytycznych załącza się książkowo.

Pomimo tego, że Kymco nie ABS’u jego hamulce działają nie gorzej niż w Hondzie. Siła nacisku na dźwignie jest optymalna a wartości opóźnień doskonała. Warto tutaj dodać, że ten sam układ hamulcowy z przewodami w oplocie stalowym znajdziemy w większej wersji 300… dlatego hamulce w People GTi 125 otrzymują notę celującą.

Jakość wykonania, wyposażenie, cena zakupu

Oba skutery wykonane są z należytą precyzją chociaż Tajwańczycy w niektórych miejscach mogliby mniej eksponować ślady spawów czy stosować bardziej fligranowe elementy metalowe. Japończyk SH, chociaż jest montowany we Włoszech to prezentuje kwintesencję doboru materiałów, jakości spasowania czy powłoki lakierniczej.

Bardzo ładnie prezentują się zegary w obu skuterach. Oba posiadają to, co niezbędne, czyli wskaźniki temperatury, paliwa, zestaw kontrolek oraz liczniki dzienne.

Honda którą jeździliśmy była ubrana w dodatkową szybę oraz osłony na ręce. Zamontowany był też kufer obsługiwany tym samym kluczem co stacyjka. Testowe Kymco także posiadało kufer (seryjny), który podobnie jak w Hondzie, otwierany był kluczem do stacyjki. Oba kufry mieszczą jeden pełnowymiarowy kask + dodatkowe klamoty. Dodatkowo pozostaje jeszcze przestrzeń pod kanapą, która w skuterach z dużymi kołami nigdy nie porażała. Podobnie jest i w przypadku naszych testówek ale… Honda uzyskała na tym polu poważną przewagę. Pod kanapę można już upchnąć kask szczękowy lub integralny. To bardzo mocny argument!

Nie można w tym miejscu pominąć bardzo ważnego dla tego gatunku skuterów dodatku seryjnego… Rzecz niezbędna i pożądana- składany wieszak na zakupy.

Cena Kymco People GTi 125 wynosi 12.200 pln. i w standardzie dostejmy kufer centralny malowany pod kolor. Honda SH 125i ABS z rocznika 2014 można kupić za 11.500 pln. Egzemplarz MY2015 z ABS kosztuje 14.100 pln ale w tym wypadku dostajemy gratis kufer, szybę i osłonę na ręce… czyli dokładnie wszystko to, co w egzemplarzu testowym.

Podsumowując

Oba skutery to doskonałe urządzenia do użytku codziennego. Na stałe wpisały się w krajobraz takich miast jak Rzym, Paryż czy Barcelona… bo poręczne, bo tanie w eksploatacji, bo bezawaryjne, bo…… Czemu by więc i u nas nie dojrzeć do decyzji aby miasto przemierzać tym, co jest do tego stworzone? Ktoś powie, że 125 to za mało. To zależy. Jeśli jeździmy stricte po mieście- w zupełności wystarcza. Jeśli musimy czasem wyskoczyć za miasto i zależy nam na lepszych osiągach obaj producenci oferują mocniejsze wersję 300 ccm, tylko wtedy na prawku kat. B już nie pojedziemy.

Dane techniczne Kymco People 125:

Silnik: rzędowy, jednocylindrowy, zasilany wtryskiem, SOHC Pojemność: 124,8 cm3

Moc: 14,8 KM przy 9000 obr/min

Moment obrotowy: 11,5 Nm przy 7000 obr/min

Skrzynia biegów: V-matic bezstopniowa ze sprzęgłem odśrodkowym

Przeniesienie napędu: Pasek napędowy

Zawieszenie przód: konwencjonalny widelec teleskopowy

Zawieszenie tył: Wahacz, podwójne amortyzatory

Opona przód: 110/70/16

Opona tył: 140/70/16

Masa: 162 kg

Rama: Stalowa

Wymiary (długość,szerokość, wysokość): 2145 mm/760 mm/1280 mm

Wysokość kanapy: 810 mm

Hamulec przód: 260 mm, pojedyńczy tarczowy

Hamulec tył: 260 mm, pojedyńczy tarczowy

Zbiornik paliwa: 9 l.

Prędkość maksymalna: 115 km/h

Zużycie paliwa minimalne: 3 l/100 km

Zużycie paliwa maksymalne: 3.8 l/100 km

Zużycie paliwa średnie: 3.3l/ 100 km

Cena: 12.200 pln

Dane techniczne Honda SH 125 (ABS):

Silnik: rzędowy, jednocylindrowy, zasilany wtryskiem, SOHC, 4 zaworowy

Pojemność: 125 cm3 Moc: 11,8 KM przy 8750 obr/min

Moment obrotowy: 11 Nm przy 6500 obr/min

Skrzynia biegów: V-matic bezstopniowa ze sprzęgłem odśrodkowym System Start&Stop (Idle)

Przeniesienie napędu: Pasek napędowy

Zawiedzenie przód: konwencjonalny widelec teleskopowy

Zawieszenie tył: Wahacz, podwójne amortyzatory

Opona przód: 100/80/16

Opona tył: 120/80/16

Masa (wersja ABS): 134 kg

Rama: Stalowa

Wymiary (długość,szerokość, wysokość): 2030 mm/740 mm/1150 mm

Wysokość kanapy: 785 mm

Hamulec przód: 240 mm, pojedyńczy tarczowy, ABS

Hamulec tył: 240 mm, pojedyńczy tarczowy, ABS

Zbiornik paliwa: 7,5 l.

Prędkość maksymalna: 115 km/h

Zużycie paliwa minimalne: 2.3 l/100 km

Zużycie paliwa maksymalne: 3.2 l/100 km

Zużycie paliwa średnie: 2.5 l/100 km

Cena: 11.500 pln (rocznik 2014)

Cena wersji testowanej 2015 z dodatkami: 14,100 pln (w lipcu 2015 dodatkowa promocja -8%)

Tekst: MariuszBurgi

Foto: Arturas, MariuszBurgi

Copyright: Burgmania