Honda Forza 300 czy 125… Oto jest pytanie.

Rok 2018 jest przełomowy dla fanów modelu Forza. Skutera, który od debiutu (2015) znalazł przeszło 30 tyś. odbiorców na całym świecie. Jego pierwszą generację testowaliśmy chyba jako jedni z pierwszych w EU. Przeprowadziliśmy także test porównawczy z konkurencyjnym X-max’em -> Królowie segmentu…Test porównawczy Honda Forza 125 vs X-max 125.

W zeszłym roku pojawił się upgrade, który opisaliśmy w tym materiale -> Forza 125 MY2017 po poprawkach. Jednak prawdziwe zmiany nadeszły w tym roku. Kupujący Forzę MY2018 mają teraz do wyboru dwie wersje silnikowe: 125 i 300… ale to nie wszystko. Niespodzianek jest więcej. Zapraszam do materiału

 

Dylemat mentalny: B czy B+A

Niedawna zmiana przepisów pozwoliła na dopuszczenie poruszania się motocyklami klasy 125 (moc max.15 KM) przez użytkowników posiadających „PJ samochodowe”. Boom jaki nastąpił w pierwszym roku po wprowadzeniu przepisu zaskoczył importerów ale też i samych klientów, którzy musieli czasem czekać kilka miesięcy na upatrzony model.

Aktualnie sytuacja się unormowała ale wciąż grupa „125” jest dość chodliwa. Forza 125 maxi skuter, który można nazwać „luksusowym” w swojej klasie. Mimo górnego pułapu cenowego, w PL od wprowadzenia do sprzedaży znalazł aż 634 właścicieli. W 2015 – 137 szt, 2016 – 199 szt, 2017 – 162 szt i w 2018 na zamknięcie sierpnia 136 szt. Zważywszy na przedział cenowy skutera tej klasy jest to wynik dla naszego regionu bardzo dobry.

W roku 2018 klienci mają dodatkową opcję – te same wymiary, ta sama zwrotność w mieście ale motor 10 koni mocniejszy + kontrola momentu obrotowego (HSTC). 125 za 20900PLN czy mocniejsza 300’tka za 24900? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta ale po kolei…

Forza 125

Swoje peany nt. napędu jaki ma Forza 125 pisałem wielokrotnie w poprzednich publikacjach. Honda stworzyła najbardziej efektywny motor dla skutera jaki znam, który oczywiście łapie się w PL na kat.”B” w przedziale do 15 KM. Napęd, który za swoją wydajność nie karze wysokim spalaniem. Jeżdżąc Forzą 125 czuć, że cała możliwa moc (pomimo strat, które zawsze w CVT występują) idzie tutaj „w koło”. Za doskonałym napędem podąża układ jezdny, hamulce z ABS i od zeszłego roku seryjne opony Michelin. W pakiecie dostajemy optymalną pozycję za kierownicą z możliwością wyprostowania nóg (do 182 cm kierownika jest OK), bardzo dużą i ustawną przestrzeń pod kanapą (54 l. z optymalnym wykorzystaniem każdej szczeliny), pełne oświetlenie LED oraz (od zeszłego roku) bezkluczykowy system Smart Key, który znacząco poprawia użyteczność pojazdu podczas codziennej eksploatacji.

 



 

W MY2018 vs 2017 dostajemy dodatkowo kilka rzeczy:

– Przednia szyba posiada teraz elektryczną regulację wysokości sterowaną z poziomu lewego kontrolera

– Całkowicie zmienione, bardziej czytelne i co najważniejsze – dodatkowo obsługiwane z poziomu lewego kontrolera dwoma przyciskami zegary. W porównaniu do poprzedniej wersji, na nowym trzy poziomowym komputerze pokładowym mamy teraz wyświetlaną: Temperaturę otoczena (Air temp.), zasięg paliwa na zbiorniku (Range), spalanie chwilowe oraz od tankowania (AVG Cons.) oraz info jakie mamy aktualnie ładowanie akumulatora.

– Nowe, poprawione kontrolery ze wspomnianą wcześniej obsługą „BC”

– Nowe, umiejscowione wyżej lusterka z bardziej zoptymalizowanym systemem ich składania

– Nowe poszycie kanapy

– Dodatkowy schowek w przedniej części schowka pod kanapą

– Centralnie zamykany schowek w kokpicie (zamyka schowek po zablokowaniu kierownicy) z gniazdem 12V

– Zmieniony kształt przedniej owiewki, reflektora oraz tylnej lampy

– Zmieniony kształt osłon tłumika

 



 

Teraz najciekawsze. Pomimo dodania dość drogich konstrukcyjnie poprawek jak elektryczna szyba czy nowych zegarów z obsługą z poziomu kontrolerów, Honda zastosowała niespotykany dziś gest marketingowy… Cena Forzy 125 względem modelu zeszłorocznego uległa obniżeniu z 21.990 na 20.900!

 

Forza 300

Tak po prawdzie – mamy tu do czynienia z pojemnością 279 ccm. i napędem zastosowanym poraz pierwszy w modelu SH300 MY2008, czyli jakby nie patrzeć konstrukcyjnie przeszło 10 letnim. Co ciekawe, pierwotnie ten motor miał blisko 28 KM ale dysponował momentem obrotowym wynoszącym  26.5 Nm. W nowej Forzie moc zredukowano do 25 KM (m.in efekt dostosowania do surowszych norm emisji spalin) ale za to napęd daje z siebie 27.2 niutka osiągane przy niższych obrotach. Finalnie powinniśmy napędzać się „niżej” ale równie sprawnie jak kiedyś.

Jeździłem SH300 I i II generacji (Włoski bestseler w akcji)  i zawsze uważałem, że ów silnik jest stworzony do tej karoserii. Niestety Forza 300 poprzedniej generacji miała z tym motorem zauważalne problemy (lagi) o których pisaliśmy w tym materiale (Test Hondy NSS300 Forza ABS) … tyle tytułem historii jednostki 300 od Hondy. Jak więc jeździ Forza 300 MY2018? Może zacznę od przyspieszeń. Setkę osiągniemy po 8.2 sekundy (SH300 7,5 sekundy) i tu jest dobrze. Lekkie rozczarowanie następuje po wyjeździe na autostradę gdzie V-max zatrzymuje się na 140 km/h. Przy sprzyjających warunkach osiągniemy 145 km/h ale choćby niewielka górka lub wiatr czołowy zbija nas do 135 km/h. Przy tej generacji i zapowiedziach oczekiwałem ciut lepszego wyniku, choćby na poziomie X-max’a 300.

 



 

Oczywiście daleko do tego abym pisał, ze Forza 300 jest niewystarczająca w sensie osiągów. Bardziej określę to tak: oczekiwania miałem wyższe. Tym bardziej, że słabsza o 10 KM Forza 125 przy sprzyjających warunkach potrafi dobić do 130 km/h. Niestety, nie bez znaczenia jest tu masa obu wersji. Różnica 23 kg (159 kg vs 182 kg) na niekorzyść 300’tki to główna ale nie jedyna przyczyna. Warto wspomnieć, że w naszej 300’tce napęd pracuje bardzo cicho i jak na monocylinder bezwibracyjnie. Tu widać wyraźną poprawę do choćby SH300, w której na wolnych obrotach motor przenosił więcej drgań na kierowcę. W zakresie niezbędnym do jazdy autostradami, czyli w przedziale 80- 120 km/h Forza 300 oferuje nieporównywalnie lepszy komfort niż na 125’tka, co oczywiście zrozumiałe. W ścisłym centrum miast możemy tego nie odczuć. W trasie z pewnością tak.

Zawieszenie mocniejszej wersji Forzy jest zestrojone sztywniej a co za tym idzie – bezpieczniej. Czasem jedynie krótkie poprzeczne nierówności powodują nieprzyjemne uderzenia w kręgosłup. Za to szybkie pokonywanie łuków czy raptowna zmiana dohamowania w zakręcie nie robią na skuterze najmniejszego wrażenia. ABS załącza się dość późno a sama siła hamowania radzi sobie bezproblemowo z masą 300’tki.

 

 

Tzw. handling, czyli poręczność w obu przypadkach jest doskonała. Z racji różnicy w wadze na centralkę łatwiej wskakuje 125’tka. Niestety w obu wersjach konstruktorzy nie zdecydowali się na montaż hamulca ręcznego, przydatnego podczas parkowania na wzniesieniach. Na pocieszenie – w tej klasie większość skuterów go nie ma.

Dylemat co wybrać, czyli różnice w bezpośrednim starciu:

Przyszły nabywca nowej Forzy ma dziś twardy orzech do zgryzienia. Postaram się przybliżyć Wam jak to widzę. Zacznę od bezpośrednich różnic Forza 125 vs 300.

125: niższa cena zakupu, słabsze osiągi, niższe spalanie, dodatkowa kieszeń pod kanapą, opony seryjne Michelin, brak świecących się na stałe kierunkowskazów w lusterkach, brak kontroli trakcji (korektor momentu obrotowego), system Start & Stop, czarne ciężarki kierownicy, inne poszycie kanapy jak w 300′ tce.

300: wyższa cena zakupu, lepsze osiągi, wyższe spalanie, ciut mniejsza powierzchnia pod kanapą, dodatkowa wkładka wyściełająca przednią część schowka, opony seryjne  marki Pirelli, kontrola trakcji, świecące się na stałe kierunkowskazy w lusterkach, brak systemu Start & Stop, srebrne ciężarki kierownicy, inne poszycie kanapy jak w 125′ tce.

Dla kogo 125? Jeśli zależy Ci ponadnormatywnej ekonomii, różnicę 4 tpln wolisz wydać na wakację ;-), jeździsz tylko po mieście, z usposobienia jesteś spokojny a prędkość 50 km/h w mieście nie ogranicza Twoich swobód obywatelskich 😉 bierz sprawną i bardzo udaną wersję 125

Dla kogo 300? Jeśli jeździsz także w trasy, często z pasażerem i poza wieloma zaletami jakie oferuje ten model zależy Ci także na wyższych osiągach – bierz 300’tkę.

Podsumowując lekko subiektywnie

Zawsze kiedy siadam na Forzę 125 i po naduszeniu przycisku START nie słyszę pracy rozrusznika (efekt kompaktowej konstrukcji rozrusznika z alternatorem zamontowanych na końcu wału korbowego), na BC notuję zużycie paliwa 2.2 l/100 km, a w czasie jazdy, podczas postojów na światłach po 3 sekundach postoju silnik samoczynnie gaśnie… czuję, że jeżdżę skuterem ultra-nowoczesnym i eko… wpisującym się w aktualne trendy. Siadając na 300’tce odczucia miałem ambiwalentne. Z jednej strony pojazd (karoseryjnie) nowoczesny, narysowany w ładnych „kantach” ale… już po dotknięciu przycisku startera słuchać głośny hałas rozrusznika w silniku, który nie posiada systemu Start & Stop. Lekko to burzy nowoczesny obraz Forzy MY2018. Czy to znaczy, że 300’tka jest gorszym wyborem? Absolutnie nie. Przede wszystkim obie wersje są dedykowane do różnych odbiorców. Ważne aby przed decyzją o zakupie dokładnie określić własne preferencje i to gdzie będzie skuter najczęściej wykorzystywany.

I tak na sam koniec wspomnę – Forza 300 produkowana jest we włoskiej Atessie (Tu -> Prezentacja fabryki na naszym forum) i trzyma wysoki poziom jakości… ale właśnie dzięki produkcji w EU wyceniona została bardzo rozsądnie. Dla porównania, X-max 300, który również zjeżdża z taśmy produkcyjnej EU (Francja) cenowo jednak przegrywa z Hondą.

Dane techniczne Forza 125:

Silnik: rzędowy, jednocylindrowy, zasilany wtryskiem, SOHC, 4 zaworowy

Pojemność: 124,9 cm3 Moc: 15 KM przy 8500 obr/min

Moment obrotowy: 12,5 Nm przy 8250 obr/min

Skrzynia biegów: V-matic bezstopniowa ze sprzęgłem odśrodkowym System Start&Stop (Idle)

Przeniesienie napędu: Pasek napędowy

Zawiedzenie przód: konwencjonalny widelec teleskopowy

Zawieszenie tył: Wahacz, podwójne amortyzatory

Opona przód: 120/70/15

Opona tył: 140/70/14

Masa (wersja ABS): 159 kg

Rama: Stalowa

Wymiary (długość,szerokość, wysokość): 2135 mm/750 mm/1450 mm

Wysokość kanapy: 785 mm

Hamulec przód: 256 mm, pojedyńczy tarczowy, ABS

Hamulec tył: 240 mm, pojedyńczy tarczowy, ABS

Zbiornik paliwa: 11,5 litra

Prędkość maksymalna: 120 km/h

Prędkość maksymalna testowa: 130 km/h

Zużycie paliwa minimalne: 1.9 litra na 100 km

Zużycie paliwa maksymalne: 2.9 litra na 100 km

Zużycie paliwa średnie: 2.5 litra na 100 km

Zasięg na zbiorniku 480 km

Serwis olejowy: co 5 tyś.km

Cena: 20.900 pln

Dane techniczne Forza 300:

Silnik: rzędowy, jednocylindrowy, zasilany wtryskiem, SOHC, 4 zaworowy

Pojemność: 279 cm3 Moc: 25.2 KM przy 7000 obr/min

Moment obrotowy: 27.2 Nm przy 5750 obr/min

Skrzynia biegów: Bezstopniowa CVT ze sprzęgłem odśrodkowym

Przeniesienie napędu: Pasek napędowy

Zawiedzenie przód: konwencjonalny widelec teleskopowy

Zawieszenie tył: Wahacz, podwójne amortyzatory

Opona przód: 120/70/15

Opona tył: 140/70/14

Masa (wersja ABS): 182 kg

Rama: Stalowa

Wymiary (długość,szerokość, wysokość): 2140 mm/755 mm/1470 mm

Wysokość kanapy: 780 mm

Hamulec przód: 256 mm, pojedyńczy tarczowy, ABS

Hamulec tył: 240 mm, pojedyńczy tarczowy, ABS

Zbiornik paliwa: 11,5 litra

Prędkość maksymalna: 140 km/h

Prędkość maksymalna w teście: 145 km/h

Zużycie paliwa minimalne: 3.2 litra na 100 km

Zużycie paliwa maksymalne: 3.7 litra na 100 km

Zużycie paliwa średnie: 3.5 litra na 100 km

Zasięg na zbiorniku: 350 km

Serwis olejowy: co 5 tyś.km

Cena: 24.990 pln

Tekst & Foto: MariuszBurgi

Copyright by: Burgmania

Pojazd do testów udostępniła: Honda ME-PL