Bezszmerowa, elektryczna przyszłość- Maxi skuter Vectrix

Edytor:MariuszBurgi

[Rozmiar: 69357 bajtów]

Specjaliści i analitycy, którzy badają zasoby świata w źródła paliw płynnych, trąbią od lat na alarm. Zasoby naszego globu w ropę naftową, jako źródła nieodnawialnego zaczynają się drastycznie zmniejszać a tym samym wkrótce cena litra tradycyjnego paliwa może wynosić nawet dwa razy więcej niż dziś.

 

Wiele koncernów od lat eksperymentuje z różnymi pojazdami ekologicznymi zasilanymi wodorem czy też prądem magazynowanym w akumulatorach jednak jak do tej pory żaden z tych pojazdów nie stał się popularnym środkiem transportu. Powodów jest kilka a głównymi są cena zakupu pojazdu „na prąd”, żywotność baterii oraz zasięg umożliwiający jazdę bez konieczności poszukiwania gniazdka z 220 woltową instalacją.

Amerykańska firma Vectrix Corporation przez 10 lat przygotowywała się do rozpoczęcia produkcji maxi skutera zasilanego energią elektryczną. Największym problemem było stworzenie pojazdu, który będzie miał zasięg, bez konieczności ładowania akumulatorów zbliżony do zasięgu typowego skutera zasilanego paliwem tradycyjnym. W projekt zaangażowało się 7 ogromnych koncernów, które zainwestowały ponad 50 milionów dolarów na badania, materiały oraz marketing. Partnerami strategicznymi Vectrix’a są takie koncerny jak Parker, Protonex, GP batteries, Alcoa, Getrag, Lockheed Martin czy Robrady Design… właśnie ta ostatnia firma zajęła się stylizacją Vectrix’ a ale po kolei…

Stylistyka to podstawa sukcesu… W nietypowe dzieło XXI wieku zaangażowała się znana firma Robrady z Florydy, która jest twórcą wielu pojazdów takich firm jak Suzuki czy Yamaha. Stylistyka Vetrixa może się podobać i tak naprawdę nie odbiega znacząco od dzisiejszych typowych przedstawicieli skuterów klasy 250- 400 ccm… ba… można się nawet w jego stylistyce dopatrzeć podobieństwa z Majesty 400 czy Silver Wingiem 400.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Typowa szyba, reflektor, lusterka… to wszystko wygląda jak element maxi skutera, którego możemy zobaczyć na ulicach miast. Mamy oczywiście schowek pod kanapą mieszczący jeden pełno wymiarowy kask oraz atrakcyjne stylistycznie zegary wyposażone m.in w prędkościomierz, drogomierz czy wskaźnik stanu naładowania akumulatorów z funkcją wyświetlania pozostałego zasięgu bez ponownej konieczności ładowania. Jedno, co z zewnątrz odróżnia Vectrix’ a od innych skuterów to brak tłumika!

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

[Rozmiar: 24661 bajtów]

Konstrukcja lekkiej aluminiowej, wolnej od korozji ramy ważącej tylko 9.5 kg to dzieło firmy Lockheed Martin Advanced Structures and Alcoa Automotive Research Group.

Jednostkę napędową wykonała włoska firma Parker Hannifin’s Divisione z siedzibą w Mediolanie. Silnik to prawdziwy majstersztyk. Moc gromadzoną w akumulatorach zamienia swą energie na 20 kW, którą osiąga przy 3000 obr/min. Potężny, jak na skuter maksymalny moment obrotowy wynosi aż 65 Nm! Dla porównania podam przykład tego samego parametru w Burgmanie 650- 62 Nm przy 5000 obr/min. W efekcie Vectrix przyspiesza od 0- 80 km/h w 6.8 sekundy a osiągana prędkość maksymalna przekracza 100 km/h. Takie parametry są wyjątkowo imponujące jak na pojazd z silnikiem elektrycznym. Moc z silnika przekazywana jest poprzez zintegrowaną z tylnym kołem przekładnię planetarną (obiegową), którą zajęła się firma Getrag Gears N.A znana z produkcji manualnych skrzyń biegów w samochodach marki Audi, Porsche czy Mercedes Benz.

[Rozmiar: 25459 bajtów]

[Rozmiar: 29012 bajtów]

Osiągi silnika są bardzo ważne, ale chyba najważniejszym parametrem pojazdów z napędem elektrycznym jest źródło magazynujące energie potocznie zwane akumulatorem. Tutaj do działań zaangażowano firmę Gold Peaks Batteries (GP), która opierając się na technologii niklowo wodorkowej (NiMH) stworzyła akumulator o napięciu 125 volt i pojemności 30 Ah umożliwiający przejechanie Vectrix’ em dystansu 110 km przy zachowaniu średniej prędkości w warunkach miejskich ok. 40 km/h. Aby osiągnąć tak imponujący wynik konstruktorzy Vectrix’ a zastosowali w swoim pojeździe chroniony patentem system Multi- Funkction Throtle. W skrócie chodzi tutaj o odzyskiwanie energii podczas hamowania, która tym samym ładuje akumulatory.

Po wyczerpaniu się energii musimy skorzystać z sieci 220V, która będzie nam potrzebna tylko przez 2 godziny. Po tym czasie mamy do dyspozycji 80% pojemności akumulatora a pełne 100% naładowanie następuje po kolejnej godzinie.
Ogniwa są w stanie wytrzymać 1700 cykli ładowania, co podczas normalnej miejskiej eksploatacji przekłada się na 80. 000 km. lub 10 lat użytkowania pojazdu. Można, więc przyjąć, że żywotność ogniw jest bardzo duża.

[Rozmiar: 23696 bajtów]

Szeroko zakrojone badania użyteczności skuterów wykazały, że typowy użytkownik maxi skutera na świecie przejeżdża nim podczas dojazdów do pracy średnio dystans 15- 25 kilometrowy. Mając ten parametr na uwadze możemy przyjąć, że pojazd będzie musiał korzystać z sieci 220V raz w tygodniu.

W/g obliczeń producenta jazda Vectrix’ em pozwala zaoszczędzić nawet do 90% wydatków na paliwo porównując średnie zużycie paliwa z typowym maxi skuterem wyposażonym w silnik spalinowy o pojemności 400 ccm.

Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć Kliknij żeby powiększyć

Największą ciekawostką jaka mogła nas spotkać jest fakt, że elektryczny maxi skuter firmy Vectrix będzie wkrótce produkowany w Polsce a dokładniej we Wrocławiu. Pierwsze egzemplarze tego wyjątkowo nowatorskiego pojazdu zjadą z taśm montażowych jeszcze pod koniec roku 2006 a pierwszymi odbiorcami będą Włochy, Francja, Hiszpania, Anglia oraz USA a zaraz potem reszta świata. Założenia producenta mówią, że linii produkcyjnej we Wrocławiu może zjeżdżać nawet do 35 tyś. elektrycznych maxi skuterów.

Niestety przedstawiciele firmy Vectrix pytani o cenę na razie milczą jednak możemy przyjąć założenie, że pojazd nie będzie dedykowany dla przeciętnego Kowalskiego… przynajmniej nie w najbliższym czasie.

Warto zaznaczyć, że w wielu krajach na świecie pojazdy elektryczne ze względu na zerową szkodliwość dla środowiska płacą symboliczne stawki podatkowo- ubezpieczeniowe lub wręcz są z nich zwolnione.

Z nieukrywaną niecierpliwością czekamy na pierwszy maxi skuter z silnikiem elektrycznym, jaki będzie już wkrótce zjeżdżał z taśm montażowych we Wrocławiu.

Dane techniczne:
Charakterystyka: Maksymalna prędkość 100 km/h
Przyspieszenie 80 km/h w 6.8 sekundy
Zasięg 110 km przy średniej prędkości 40 km/h
Symulowany czas pracy w trybie miejskim 5 godzin
Hamulce Opatentowany system multi-function throttle (DAaRT™) ze zintegrowanym trybem odzyskiwania energi podczas hamowania. Na przednim i tylnym kole tarcze hamulcowe BREMBO
Opony Pirelli: GTS23 120/70-14 (przód) oraz GTRS23 140/60 13 (tył)
Zawieszenie przód Marzocchi Teleskop
Zawieszenie tył Podwójny amortyzator Sachs
Bateria
Rodzaj akumulatora Nickel Metal Hydride (NiMH)
Pojemność akumulatora 30 Ah, 3.7 kW-h
Napięcie akumulatora 125V
Ładowanie 1.5kW
Akceptowalna sieć 110V-220V (50/60Hz)
Czas ładowania 2 godziny (80% naładowania)
Ilość cykli ładowania 1700 (80% naładowania)
Żywnotność akumulatora 10 lat lub 80,000 km
Silnik i skrzynia biegów
Typ silnika Elektryczny, chłodzony powietrzem
Max moc 20 kW przy 3000 obr/min
Max obciążenie 275 Amp
Max moment obr 65 Nm
Przekładnia Przekładnia planetarna zintegrowana z tylnym kołem
 
Elektronika Sterowania System cyfrowy DSP & IGBT
Kokpit/ zegary LCD’s wyświetlacz predkości, drogomierz, wskaźnik naładowania,szacowany zasięg, system statusu pojazdu
Komunikacja Controller Area Network (CAN) oraz technologia Bluetooth
 
Wymiary i Masy Masa pojazdu 198 kg
Rozstaw osi 1525 mm
Wysokość siedziska 800 mm
Koła Przód – 14″ Tył – 13″
Pojemność bagażowa Schowek pod siedzeniem mieszczący pełnowymiarowy kask oraz mały schowek pod kierownicą.
 
Inne Rama Lekka aluminiowa – waga 9.5 kg
Gwarancja 48 miesięcy
Emisja spalin Zero !!!
 

 

MariuszBurgi